به گزارش اداره کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، رئيس قوه قضاييه با مطلوب ارزيابي کردن عملکرد دستگاه قضايي در کشف و پيگيري مفاسد بانکي و ساير مفاسد اقتصادي و تعقيب مجرمان اظهار داشت:  عملکرد دستگاه قضايي به نظر من در مجموع عملکرد بسيار خوبي بوده است، گرچه ممکن است در بعضي جاها مشکلاتي وجود داشته باشد. خصوصاً در اين دوره که همه مسئولين عالي قوه قضاييه در برخورد با مفاسد اقتصادي مصمم هستند، در مجتمع اقتصادي پرونده‌هاي بسيار مهمي وجود دارد که آراي آن صادر و اجرا شده‌اند و نيز همينطور برخي پرونده‌هاي ديگر که در جريان است و در هر حال دستگاه قضايي با تمام تخلفات با مفاسد ريز و درشت اقتصادي برخورد جدي خواهد کرد

آيت ا… آملي لاريجاني در ادامه با انتقاد از برخي اظهارنظرها درخصوص عملکرد دستگاه قضايي در مبارزه با مفاسد و ادعاي «همکاري نکردن قوه قضاييه در برخورد با مفاسد اقتصادي» توصيه کرد اين ادعاها ديگر تکرار نشود و تأکيد کرد: در برخي مجالس از ناحيه برخي مسئولان ادعا شده که قوه قضاييه در بحث برخورد با مفاسد اقتصادي همکاري نمي‌کند. ما براي اين ارزيابي و اين اظهارنظرها و ادعاها بسيار متأسفيم. اگر دستگاه قضايي همکاري نکند چگونه مي‌توان با رشوه‌خواري برخورد کرد و چگونه مي‌توان زمين خواران را محکوم کرد . محکوميت‌ها همه به حکم قاضي و در دستگاه قضايي است.

رئيس قوه قضاييه از «مانع تراشي برخي دستگاه‌هاي اجرايي در انجام وظيفه قوه قضاييه در برخورد با مفاسد اقتصادي» خبر داد و گفت: دستگاه‌هاي اجرايي گاهي مانع‌تراشي مي‌کنند و گاهي هم صاحبان قدرت مانع‌تراشي مي‌کنند اما با اين حال قوه قضاييه ايستادگي مي‌کند و کار را جلو مي‌برد و اين مسئله را همه مي‌دانند که بسياري از موارد فساد را قوه قضاييه مستقيم کشف کرده و به دنبال آن رفته است و کجا دستگاه‌هاي اجرايي برخي از اينها را خبر داده‌اند که ما رسيدگي کنيم.

آيت‌ا… لاريجاني با اشاره به اينکه « علي اي‌حال اين اظهار نظرهاي غير مسئولانه نبايد تکرار شود» افزود: بله، قوه قضاييه با شخص يا اشخاصي همکاري نکرده و ما دلايل کاملاً موجه و منطقي براي اين کار داريم اما اگر واقعاً بناست اين حرفها تکرار شود، آن وقت روشن خواهيم کرد پشت سر اين مطالب چه کساني بوده‌اند و چرا قوه قضاييه همکاري نکرده است.

رئيس قوه قضاييه حفظ حرمت افراد و اشخاص را دليل سکوت قوه قضاييه در برابر «اظهارنظرهاي غيرمسئولانه و غير منصفانه برخي مسئولان» دانست و گفت: من براي حفظ حرمت اين افراد تابحال سخن نگفته‌ام اما متأسفانه حالا ما شده‌ايم محکوم عليه و مدعي عليه و کساني مدعي شده‌اند. اما اين افراد اگر احساس مي‌کنند نياز است، من بيان مي‌کنم که چرا قوه قضاييه همکاري نکرده و لذا اعلام مي‌کنم اگر ما حفظ حرمت مي‌کنيم ديگران نبايد سوء استفاده کنند و در مجالس رسمي حرفهايي مطرح کنند که توجيه عقلاني و عادلانه  ندارد.

رئيس قوه قضاييه به بحث سوءاستفاده‌هاي مالي و بانکي در کشور اشاره کرد و از مسئولان نظام بانکي و بويژه بانک مرکزي خواست با تمرکز بيشتر و نظارت دقيق‌تر در مقابل اين تخلفات بايستند.

آيت‌ا… لاريجاني در اين زمينه با تشريح اقدامات قضايي در مقابله با اختلاس‌ها و تخلفات مالي بويژه در مورد اختلاس اخير بانک صادرات گفت:  از همان چند هفته پيش و قبل از رسانه‌اي شدن مطلب، قوه قضاييه حرکت سريع و قاطعي را آغاز کرد و افرادي که در اين پرونده دخالت داشتند دستگير شدند. سازمان بازرسي کل کشور نيز نقش عمده‌اي در کشف اين تخلف داشت و دستگاه قضايي همچنان پيگير است متنها دستگاه قضايي مثل هميشه برنامه‌اش تبليغاتي نيست و نمي‌خواهد در نقش يک  روزنامه و يا خبرگزاري هر روز پرونده‌اي را که مورد رسيدگي قرار مي‌دهد  بزرگ نمايي کند.

رئيس قوه قضاييه تأکيد کرد: اميدواريم که وضعيت بانکي کشور به نحوي مورد نظارت قرار بگيرد که مجال اين تخلفات عظيم در سيستم بانکي کشور پيدا نشود.

آيت ا… لاريجاني با اشاره به تحولات ليبي و چند کشور ديگر اسلامي،  حمايت هوشمندانه و مبتني بر مشترکات اسلامي ايران از تحولات کشورهاي انقلابي را موجب تقويت همکاري با مردم و دولتهاي نوپاي اين کشورها و خنثي کننده نگاه مزورانه غربي‌ها و طمع آنان به ثروت و منابع آنها دانست.

آيت ا… لاريجاني گفت: تحولات و حرکت انقلابي ملت‌هاي مسلمان منطقه رو به جلو است و شدت بيشتري هم يافته، تا جايي که ديکتاتور جنايتکار ليبي از پايتخت فرار کرده است.

رئيس قوه قضاييه با ابراز اميدواري نسبت به محاکمه عادلانه حاکمان جور در کشورهاي متحول شده منطقه و تلاش براي قطع جنايت‌هاي آل خليفه و آل سعود در بحرين گفت: بحمدا… مردم مسلمان اين کشور‌ها در صحنه هستند و نه فقط از جريان و شدت اين حرکت‌ها کاسته نشده، بلکه رو به تزايد است و اميدواريم که در همه صحنه‌ها ملت‌هاي مسلمان پيروز باشند.

آيت‌ا… لاريجاني به حرکت‌هاي مذبوحانه حاکمان غربي در قبال کشورهاي منطقه اشاره کرد و آنان را «حاميان ديروز حکام جور و ظلم» و «مدعيان امروز دفاع از مردم کشورهاي مسلمان» ناميد و گفت: همگان توجه دارند که کشورهاي غربي تا ديروز دستشان در دست حاکمان جور بود و عکس‌هاي يادگاري آنان با ديکتاتور ليبي را همه ديده‌اند و با توجه به اسناد اخيري که توسط خبرگزاري‌هاي دنيا مخابره شده، همه مي‌دانند که چگونه CIA و سرويس‌هاي اطلاعاتي کشورهاي غربي با حاکم ليبي در تعامل بودند و حتي براي حفظ افراد اين خانواده تلاش مي‌کردند، اما حالا بعد از چند روز يکباره کشورهاي غربي به اين سمت غلطيده‌اند و اعلام مي‌کنند که ما طرفدار و نگران مردم اين کشورها هستيم.

رئيس دستگاه قضايي نگراني اصلي غربي‌ها را نه «نگراني و دفاع از مردم» که نگراني از «آينده و سرنوشت نفت و گاز و منابع طبيعي اين کشورها» دانست و افزود: شرکت‌هاي نفتي به سرعت به اين کشور‌ها سراريز شده‌اند، مردم انقلابي کشورهاي اسلامي بايد تلاش کنند تا چهره کريه استعمار براي همه بيشتر روشن بشود و مجال سلطه مجدد استعمار و استکبار بر منابع نفتي و منابع اقتصادي کشورهاي مسلمان و سيطره بر دنياي سياست اين کشورها داده نشود.

آيت ا… لاريجاني به دستگاه ديپلماسي و اجرايي کشور نيز تعامل صحيح با انقلابيون مسلمان منطقه را توصيه کرد و افزود: ما بايد سياست فعالي در تعامل با انقلابيون مسلمان داشته باشيم و در تعامل با ملت‌هاي مسلمان خصوصاً مردمي که خيزش کرده‌اند و نياز به مساعدت و همکاري در همه سطوح دارند تلاش کنيم. البته تعامل صحيح هم منوط به اين است که اين حرکت‌ها را درست بشناسيم و تحليل صحيحي داشته باشيم، چرا که هر تحليل اشتباه در اين زمينه موجب خسارت‌هاي جبران ناپذير است.

آيت‌ا… لاريجاني توجه به توصيه‌ها و نگاه و تحليل مقام معظم رهبري در زمينه تحولات کشورهاي منطقه را خواستار شد و گفت: مقام معظم رهبري در تحليل و پيگيري حوادث منطقه نقش پيشرو داشته‌اند و تحليلشان اين است که مردم اين کشورها بر اساس فرهنگ و دين و فطرت انساني‌ خود و در تقابل با منافع کشورهاي غربي به پا خاسته‌اند و به هيچوجه نمي‌توان پذيرفت که پشت سر اين تحولات، خود غربي‌ها باشند. هر چند واضح است که مثل هر جاي ديگري غربي‌ها تلاش دارند بر موج انقلاب سوار بشوند و از حرکت‌هاي مردمي استفاده کنند ولي اين حرکت‌ها ذاتاً حرکت‌هاي ديني و مردمي است و کشور ما که پيشتاز حرکت‌هاي انقلابي بوده و تجربه بسيار موفقي را هم به دنياي اسلام و جهان نشان داده است، بايد قدر اين مسايل را بداند و اشتباه است اگر از اين جريان‌ها و تحولات عقب بيفتد.

رئيس قوه قضاييه در ادامه به ضرورت حضور بيشتر مسئولان در ميان نخبگان کشور همپاي ارتباط با توده‌هاي مردم، اشاره و تأکيد کرد: حضور مسئولان در ميان نخبگان کشور مسئله‌اي است که تا حدي مغفول افتاده و يا در اثر کثرت کارِ مسئولين ميسر نشده‌است.

آيت‌ا… لاريجاني از برنامه و رويکرد مسئولان دستگاه قضايي در ارتباط و تعامل مؤثر با نخبگان جامعه خبر داد و گفت: حضور مسئولان قضايي در ميان نخبگان، مغتنم و استفاده از آراي  حقوقدان‌ها، وکلا و قضات محترم بسيار مفيد است و البته تلاش شده است در سفرهاي استاني رئيس قوه قضاييه و در خود پايتخت، اين ارتباط شکل بگيرد و توسعه يابد گرچه اين کار برنامه‌ريزي وسيع‌تري رامي‌طلبد. همچنين نقد دلسوزانه از سوي نخبگان و پذيرش سخنان و نقدهاي نخبگان را لازمه فرآيند تعامل مسئولان و نخبگان کشور دانست.

آيت‌ا… لاريجاني به عفو و آزادي تعدادي از زندانيان امنيتي در کنار ساير زندانيان به مناسبت عيد فطر اشاره کرد و گفت: متأسفانه هر حرکت صحيحي در اين کشور با تحليل‌هاي غلط و غرض‌ورزانه کشورهاي غربي و افراد معاند نظام و رسانه‌هاي همسوي آنان قرار مي‌گيرد، عفو اخير هم از اين قاعده مستثني نشد. اما اينجانب اعلام مي‌کنم که اولاً اين عفو بر اساس رأفت اسلامي بوده است و معتقديم اگر افراد خطاکار به خطاي خودشان اعتراف داشته و طلب عفو کنند، طبيعي است مجال تحول جديدي به آنها داده شود. در واقع اين روش قوه قضاييه و منش نظام، نشان از يک اقتدار سياسي است و به نظر مي‌رسد اين مسئله خيلي روشن است و هر کسي اين را مي‌فهمد که اگر حکومتي و نظامي احساس ضعف بکند نمي‌آيد افرادي را که متهم و بلکه محکوم به جرايم امنيتي بوده‌اند از زندان آزاد کند. اما بحمدا… با پشتيباني عظيم مردمي‌ نظام اسلامي ما کاملاً مقتدرانه به پيش مي‌رود. لذا از آزاد کردن افرادي که ولو به جهات امنيتي محکوم بودند، احساس خلأ و خوفي نمي‌کند.

رئيس قوه قضاييه زندانيان امنيتي عفو شده را نيز مورد خطاب قرار داد و گفت: به کساني هم که مورد عفو قرار گرفته‌اند و آزاد شده‌اند توصيه مي‌کنم با صحبت‌هاي خود مجال حرکت و سوءاستفاده به معاندان و ضد انقلاب و رسانه‌هاي آنان ندهند.

آيت‌ا… لاريجاني در پايان به برگزاري اجلاس خبرگان رهبري اشاره کرد و گفت: مجلس خبرگان رهبري گرچه وظيفه اصلي‌اش محدود است، ولي به خاطر اهميت وظيفه‌اش که بحث تعيين رهبري و تشخيص صفات و توجه و اطلاع از بقاي صفات رهبري است بسيار مهم و تأثيرگذار محسوب مي‌شود و اين قدر اهميت دارد که موجب شده جايگاه مجلس خبرگان رهبري در قانون اساسي و در نظام ما جايگاه بسيار رفيعي باشد و کساني هم که در مجلس خبرگان هستند غالباً علماي بلادند، که خودشان سواي بحث عضويت در مجلس خبرگان رهبري هر کدام جايگاه ويژه و رفيع علمي دارند و مورد توجه مردم هستند و لذا بايد قدر اين مجلس را دانست و جلسات آن را به فال نيک گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.