وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا شامگاه پنجشنبه (۸ سپتامبر، ۱۷ شهریور) اعلام کرد ماموران امنیتی و اطلاعاتی این کشور مشغول بررسی گزارش‌هایی درباره یک حمله تروریستی احتمالی در دهمین سالروز حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر هستند. به گزارش شبکه تلویزیونی “فوکس نیوز”، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در جریان تحقیقاتی که در این زمینه می‌شود قرار دارد و موضوع را به دقت دنبال می‌کند.

افزایش مراقبت در مناسبت‌های مهم

اطلاعات به دست آمده در مورد یک حمله‌ی احتمالی تروریستی از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا “جدی و مشخص” توصیف شده است. این وزارت‌خانه همچنین تاکید می‌کند که جزییات این گزارش‌ها هنوز به تایید مقام‌های اطلاعاتی نرسیده اما تدابیر امنیتی لازم برای مقابله با عملیات تروریستی احتمالی اتخاذ شده است.

فوکس نیوز از قول یک مقام ارشد امنیتی می‌گوید “این وظیفه‌ی ماست که در مورد خطرهای احتمالی به شهروندان هشدار دهیم.” یکی از سخنگویان وزارت امنیت خاطر نشان کرد دریافت چنین گزارش‌هایی در آستانه‌ی مناسبت‌های مهم امری طبیعی است. منابع خبری از احتمال ارتباط طراحان عملیات تروریستی با شبکه القاعده گزارش داده‌اند.

در جستجوی سه تروریست احتمالی

خبرگزاری رویترز از قول یک مامور ارشد اطلاعاتی که نامش فاش نشده گزارش داد پلیس در جستجوی دو یا سه مردی است که مظنون به طراحی یک عملیاتی تروریستی هستند. گفته می‌شود این افراد در ماه اوت وارد آمریکا شده‌اند.

در همین حال دولت آمریکا تاکید می‌کند که هیچ گزارش تایید شده‌ای مبنی بر جدی بودن خطر حمله‌ی تروریستی در دست نیست. کاخ سفید اعلام کرد آمریکا در سالروز ۱۱ سپتامبر “مانند همیشه هشیار” است. وزارت امنیت داخلی به شهروندان آمریکا توصیه می‌کند در روزهای آخر هفته بیش از پیش مراقب باشند.

اوباما در سالروز ۱۱ سپتامبر

در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تروریست‌های شبکه‌ی القاعده با ربودن چند هواپیمای مسافربری به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان وزارت دفاع در واشنگتن حمله کردند. یکی دیگر از هواپیماهای ربوده شده در مزرعه‌ای در ایالت پنسیلوانیا سقوط کرد.

در جریان عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر حدود سه هزار نفر کشته شدند. در روزهای شنبه و یکشنبه برنامه‌های فراوانی در نقاط مختلف آمریکا برای گرامی‌داشت یاد قربانیان این حادثه برگزار می‌شود. برنامه‌ی اصلی قرار است روز یکشنبه (۱۱ سپتامبر) در محل برج‌های ویران شده در نیویورک برگزار شود. بنابه گزارش‌ها باراک اوباما نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *