پدافند اوکراین، جنگنده خودی را سرنگون کرد+عکس

خبرگزاری روسی تاس گزارش کرد یک فروند جنگنده اوکراینی که برای عملیات هوایی در آسمان دونتسک اعزام شده بود، با شلیک اشتباه پدافند هوایی ارتش اوکراین در منطقه سرنگون شد.

خبرگزاری تاس: پدافند اوکراین، جنگنده خودی را سرنگون کرد+عکس

به گزارش هرازنیوز از  فارس، خبرگزاری روسی «تاس» شامگاه شنبه از سرنگونی یک فروند جنگنده «میگ-۲۹» متعلق به ارتش اوکراین نزدیک شهر «کوراخوفه» واقع در استان دونتسک خبر داد.

تاس به نقل از «دیمیتری سابلین» نماینده دوما (نایب رئیس کمیسیون دفاعی) نوشت، این جنگنده که برای عملیات هوایی در آن منطقه اعزام شده بود، توسط آتش خودی (پدافند هوایی ارتش اوکراین) سرنگون شده است.

همچنین به گزارش «روسیا الیوم»، سابلین در کانال تلگرامی خود نوشته «… نزدیک کوراخوفه پدافند هوایی اوکراین، اوسا، جنگنده میگ-۲۹ خودش را سرنگون و آن را نابود کرد… مجازات پروردگار برای آنانکه (شادی) عید را خراب می‌کنند».

مقام‌ها یا نهادهای رسمی اوکراین هنوز به این حادثه واکنش نشان نداده و درباره این گزارش‌ها اظهار نظر نکرده‌اند.

تصویر زیر، تصویری است که سابلین در کانال تلگرامی خود از حادثه منتشر کرده است.

شلیک به خودی توسط ارتش اوکراین در بحبوحه عملیات نظامی روسیه برای اولین بار نیست و پیش از این نیز خبرگزاری «تاس» در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۲۲ گزارش داده بود که یگان‌های این کشور مواضع یکدیگر را با توپخانه و سلاح‌های سبک در نزدیکی «کرِمینا» گلوله‌بار کردند.

«آندری ماروچکو» افسر ارشد نیروهای جمهوری خودخوانده لوهانسک درباره اینگونه اتفاقات در ارتش اوکراین می‌گوید: «این‌ها می‌تواند به ازبین رفتن فرماندهی و کنترل و ارتباطات مربوط باشد. همچنین ممکن است به اختلاف بین مزدوران خارجی و نیروهای مسلح اوکراین نسبت داد که اخیراً در خط مقدم اتفاق نادری نبوده است».

پیش از این نیز در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ و در روزهای آغازین عملیات نظامی روسیه در منطقه دونباس، دستپاچگی پدافند هوایی ارتش اوکراین باعث شد تا یک فروند جنگنده «سوخو-۲۷» خودی را بر فراز شهر کی‌یف هدف قرار داده و منهدم کنند.

در این حادثه، «اُلکساندر اُکسانچنکو» خلبان مشهور نیروی هوایی اوکراین که در حال پرواز با آن جنگنده بود، کشته شد.

اشتباهات سامانه‌های پدافند هوایی ارتش اوکراین باعث شده تا آمریکا تصمیم بگیرد ذیل بسته حمایت نظامی ۱.۸ میلیارد دلاری، سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت به کی‌یف ارائه کند. (جزئیات بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *