انهدام باند بزرگ قاچاق چوب‌های جنگلی در مازندران

انهدام باند بزرگ قاچاق چوب‌های جنگلی در مازندران
عکس تزیینی است

مازندران فرمانده انتظامی استان از انهدام باند بزرگ قاچاق چوب و کشف بیش از ۸ هزار تن چوب‌های جنگلی به ارزش ۱۶۰ میلیارد ریال در مازندران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس سردار مرتضی میرزایی در جمع خبرنگاران در این زمینه، بیان کرد: در پی اقدامات اطلاعاتی، تحقیقات گسترده پلیسی و دریافت گزارش مردمی، مبنی بر حمل و فروش چوب های جنگلی قاچاق با استفاده از پروانه های جعلی در برخی شهرستان های استان، موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس امنیت اقتصادی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در اجرای این ماموریت، ماموران عملیات ویژه پلیس امنیت اقتصادی استان با انجام اقدامات اطلاعاتی و بررسی های همه جانبه، موفق به شناسایی باند بزرگ قاچاق چوب های جنگلی در شهرستان ” ساری و آمل ” شدند.

فرمانده انتظامی استان مازندران، اظهار کرد: این افراد با چکش گذاری درخت ها جنگلی و صدور پروانه های جعلی مبادرت به برداشت غیر مجاز ۱۱۷ اصله درخت از مناطق جنگلی استان در این شهرستان ها کرده بودند.

میرزایی با اشاره به اینکه این افراد پس از برداشت چوب اقدام به فروش آن به مراکز و کارگاه های تولید فرآورده های چوبی در استان مازندران و برخی از استان های کشور می کردند، خاطرنشان کرد: در این عملیات، ماموران در بازرسی از محل دپوی چوب های جنگلی ۶ هزار و ۵۰۰ تن چوب به همراه ۴۵۲ فقره مجوز بهره برداری جعلی از متهمان کشف کردند.

این مقام انتظامی از توقیف ۵۱ دستگاه خودروی حمل چوب قاچاق در ادامه این عملیات خبر داد و اظهار کرد: در جریان رسیدگی به این پرونده ۹ سرشاخه اصلی این باند قاچاق شناسایی و دستگیر شدند که در تحقیقات و بازجویی های فنی پلیس به برداشت و قاچاق ۸ هزار تن چوب جنگلی به ارزش ۱۶۰ میلیارد ریال اعتراف کردند.

فرمانده انتظامی مازندران در خاتمه با بیان این که متهمان پس از تشکیل پرونده مقدماتی به مرجع قضائی معرفی و با قرار قانونی مناسب روانه زندان شدند، گفت: منابع طبیعی مهمترین و اساسی ترین ذخیره موجود در کشور است که در صورت بهره برداری معقول می تواند تحقق شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب یعنی “رونق تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی” را به دنبال داشته و نیاز جامعه را تا حدودی مرتفع سازد.

میرزایی با اشاره به نقش منابع طبیعی در حیات و زندگی انسان ها، اظهار کرد: برداشت غیر مجاز چوب و منابع طبیعی ضمن از بین بردن حق نسل آینده، می تواند پیامدهای جبران ناپذیری را متوجه کشور کند که برای جلوگیری از سوء استفاده افراد فرصت طلب نیاز به همکاری همه دستگاه ها و آحاد جامعه با نیروی انتظامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *