ابراهیم رییسی

رئیسی : جوان‌گرایی را معنا می‌بخشیم

سید ابراهیم رئیسی در دیدار با جمعی از جوانان نخبه در حوزه های مختلف در واکنش به طرح دغدغه یکی از نخبگان درباره استفاده از جوانان در دولت آینده، جوانگرایی را از رویکردهای جدی دولت خود دانست.

وی خاطرنشان کرد: ما در قوه قضاییه هم در جایگاه هایی که امکان انتساب مدیر جوان وجود داشت از نیروهای جوان استفاده کردیم و امروز 70 درصد بدنه دستگاه قضا از جوانان تشکیل می شود.
رئیسی در خصوص حضور برخی چهره ها در ستاد انتخاباتی خود که مورد اشاره یکی از نخبگان قرار گرفته بود، اظهار داشت: ایجاد ستادهای انتخاباتی نیازمند ساز و کار و بودجه و اعتبارات زیاد است و من از همان ابتدا اعلام کردم که ستاد انتخاباتی به شکل مرسوم نخواهم داشت.
وی افزود: ما برای استفاده از نظرات همه دغدغه مندان از گروه ها و با نگاه های مختلف تلاش کردیم همه اقشاری که به بنده عنایت داشتند بتوانند با ما همکاری کنند.
رئیسی افزود: شورای هماهنگی ستادهای مردمی در واقع هماهنگ کننده فعالیت همه گروه های مردمی است که به ما کمک می کنند و حتی حامیان برخی نامزدهایی که از صحنه انتخابات کنار کشیده اند در این ستادها حضور دارند.
وی ادامه داد: آقای نیکزاد که اجرای طرح موفق مسکن مهر برای رفع دغدغه بسیاری از مردم را بر عهده داشتند و فردی کارآمد به حساب می آیند مسئولیت شورای هماهنگی ستادهای مردمی را بر عهده دارد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ستادهای انتخاباتی در واقع آیینه دولت آینده نیستند و دولت بر اساس بررسی عملکرد و سوابق و برنامه های افراد مختلف طراحی شده و شکل می گیرد و کسی که وارد دولت و به نماد دولت تبدیل می شود باید متخصص، کارآمد و انقلابی باشد تا با همکاری همدیگر تلاش کنیم عقب ماندگی هایی که داریم جبران شود.
رئیسی افزود: تلاش ما این است که همه اقشار مختلف مردمی نظرات خود را ارائه دهند و برای همین امر نیز فضای همکاری آنها با ستادهای انتخاباتی را نبستیم و از همه نظرات و گروه ها استفاده می کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در پاسخ به نکته یکی از نخبگان حاضر در جلسه درباره برنامه های حوزه مسکن، گفت: اینکه گفته ایم سالانه باید یک میلیون مسکن برای جبران عقب ماندگی در این حوزه بسازیم کاملاً شدنی است.
وی افزود: مهم ترین هزینه در تأمین مسکن مربوط به زمین است و ما زمین های زیادی داریم که می توانیم با ارائه تسهیلات به انبوه سازان و مسکن سازان برای کمک به دهک های پایین جامعه مسکن مورد نیاز را تأمین کنیم.
وی در این خصوص به ذکر نمونه ای پرداخت و گفت: هنگامی که در آستان قدس رضوی بودم در املاک آستان  پاساژسازی می شد که گفتم این کار برای آستانه قدس هزینه اجتماعی دارد در حالی که باید سرمایه اجتماعی ایجاد شود و ما به جای آن شهری برای اسکان زائران ساختیم.
رئیسی ادامه داد: همه می دانند که مسکن صنعت پیشران است و علاوه بر اینکه می توان نیازهای بخش های زیادی از جامعه را تأمین کرد از این طریق می توان صدها شغل نیز در حوزه های مرتبط  با ساخت مسکن ایجاد کرد.
نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در خصوص مستقل بودن خود که مورد  اشاره یکی از نخبگان جوان حاضر در جلسه قرار گرفت اظهار داشت: من اعلام کرده ام که مستقل هستم و تعلق به هیچ گروه و بخش خاصی ندارم ولی بسیاری از گروه ها در این ایام از حضورم حمایت کردند.
رئیسی افزود: مردم از گروه بازی و جناح بازی و سیاسی بازی و ارتباطات و زد و بندها خسته شدند و من تلاش کردم از این جریانات دور باشم.
رئیسی تصریح کرد: نگاه من همواره به شاخص های مورد نظر امام و مقام معظم رهبری بوده و همواره در همین مدار حرکت کردم و به همین دلیل وقتی در سازمان بازرسی حضور داشتم ( سال های ۷۳ تا ۸۳) نمایشگاه هایی را درباره مفاسد اقتصادی برگزار کردیم همه افراد و جریانات از آن تقدیر کردند.
رئیسی ادامه داد: در آن زمان 5 هزار نفر از دولتی ها، نخبگان و اصحاب رسانه از نمایشگاه سازمان بازرسی بازدید کردند و خیلی از آنها گفته بودند این آسیب شناسی که شما انجام داده اید بهترین و بزرگترین حمایت از ماست که عیب های ما را به ما می گوید.
وی خاطر نشان کرد: همان رویه که در 10سال مدیریت سازمان بازرسی داشتم که با دولتهای مختلف کار کردم را در قوه قضاییه هم ادامه دادم و بدون توجه به جناح ها و گروه ها تلاش کردیم بر اساس برنامه ها و شاخصه هایی که داریم حرکت کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در واکنش به سخنان یکی دیگر از نخبگان که گفته بود رئیس جمهور باید رئیس جمهور همه مردم باشد اظهار داشت: رئیس جمهور نباید به هیچ قشر و گروه خاصی تعلق داشته باشد و اینکه نباید محدود به یک جریان خاصی باشد حرف درستی است.
وی افزود: در دولت آینده حتماً همکاران را بر اساس یک ساز و کار و با شاخصه شایسته سالاری انتخاب می کنیم گرچه خیلی ها مدعی شایسته سالاری اند اما در عمل این باید دیده شود.
رئیسی افزود: شاخصه‌ها و مفاهیم عالی که برای انتخاب شایسته همکاران داریم به صورت شفاف از طریق سامانه‌ها اعلام می کنیم تا مردم بتوانند درباره آن نظر داده و امتیاز بدهند.
رئیسی ادامه داد: ما در قوه قضاییه با استفاده از فناوری ها و سامانه ها زمینه ای فراهم کردیم تا مردم به قضات ما نمره بدهند و ما بسیاری از تشویق ها یا برخوردها را بر اساس نمره ای که مردم می دهند اعمال می کنیم.
وی همچنین گفت که استفاده از فناوری ها در قوه قضاییه موجب کاهش 3 میلیون مراجعه به دادگستری ها شده و تأکید کرد در دولت نیز این رویه را تا شکل گیری دولت الکترونیک پیگیری می کند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه استفاده از فناوری  در تشکیل دولت الکترونیک شعار نیست بلکه یک ضرورت است اظهار داشت: الان دنیا به سمت دولت هوشمند حرکت می کند و ما فقط 25 درصد دولت الکترونیک را اجرا کرده ایم.
وی با بیان اینکه بر اساس طرح تحول که در دوره مدیریت او در قوه قضاییه تدوین و اجرا شده تا پایان سال 1400 نظام قضایی کشور هوشمند می شود گفت که در صورت پیروزی در انتخابات تشکیل دولت هوشمند را با جدیت پیگیری می کند.
رئیسی در این خصوص به ذکر نمونه ای پرداخت و گفت: ما در اجرای طرح کاداستر خیلی عقب بودیم به طوری که افغانستان که در آخرین رده کشورها در اجرای این طرح قرار داشت از ما پیش افتاد اما برای جبران این عقب ماندگی در یکسال اخیر نیز به اندازه چهار دهه گذشته گام برداشتیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی نیز توضیح داد: باید از فعالیت های اقتصادی غیرمولد جذابیت زدایی کنیم تا سرمایه ها به سوی بازار ارز و طلا و زمین نرود.
رئیسی افزود: مالیات یکی از ابزار تنظیم گر در این حوزه است اما از آن سو باید حتما برای فعالیت های اقتصادی تولیدی جذابیت ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: اینکه ما بخواهیم از تولیدگر 25 درصد مالیات بگیریم مخل کار تولید است و ما تلاش می کنیم این رقم را تعدیل کنیم اما این کار نیازمند یک برنامه است تا به صورت تدریجی انجام شود نه اینکه از فردا آن را اجرایی کنیم.
رئیسی افزود: من هرگز وعده ای نخواهم داد که عمل نکنم و برای همین می گویم که نباید تصور شود وقتی می گوییم برنامه ای داریم از فردا همه مشکلات حل می شود.
وی ادامه داد: یکی از  مهم ترین منابع مالی برای حوزه تولید، بورس است ولی علت اینکه امروز سهامدار با یک تکان دلش می لرزد این است که در بورس به سمت کارهایی که مجاز نیست حرکت شده است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم دو نرخی و سه نرخی کردن ارز را نیز کار غلطی دانست و گفت که این موضوع حتما فساد ایجاد می کند و باید آن را اصلاح کنیم.
وی افزود: دو نرخی کردن ارز آنقدر مضر است که کسبه بازار تا اقتصاددان دانشگاهی آن را آفت اقتصاد می داند و دیدیم که این کار در سالهای اخیر چه بلایی بر سر کشور آورد.
رئیسی در خصوص افزایش ظرفیت تولید در حوزه خودرو تأکید کرد: اگر به مسئله کیفیت و کمیت تولید خودرو به درستی توجه کنیم می توانیم در  یکسال اول رقم تولید را به یک میلیون و 600 و ظرف دو سال به دو میلیون برسانیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ادامه داد: ما در صنایع دفاعی و موشکی بسیار موفق عمل کردیم اما به دلیل آنکه این ظرفیت ها به صنعت خودروسازی سرریز نشده، امروز در این حوزه ناموفقیم و استفاده از این فناوری ها در حوزه خودرویی نیز حتما جواب می دهد.
رئیسی در واکنش به اظهارات یکی از نخبگان جوان که گفته بود مدیریت نرخ ارز و رونق تولید هم‌خوانی ندارند، اظهار داشت: ما به اصل این مسئله که ارز 4 هزار و 200 تومانی برای حمایت از معیشت مردم تخصیص داده شد اما معیشت مردم سامان نیافت تشکیک کردیم.
وی افزود: دولت اگر می خواست به سفره مردم کمک کند راهش این بود که بر تخصیص اعتبارات ارزی نظارت دقیق می کرد تا آورده آن به دست مردم برسد نه به دلال.
رئیسی ادامه داد: بهترین راه برای  حمایت از سفره مردم این است که کالاهای اساسی را از ارز و دلار و منابع  خاص از آن جدا کنیم تا دچار تکانه نشوند.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جهموری، گفت: یکی از راه هایی که می تواند در جهت تقویت اقتصاد و حمایت از  معیشت مردم اجرایی شود آن است که 600 هزار هکتار زمین زیر کشت دانه های روغنی برود و یا نهاده های دامی تولید شود تا نیاز ما به خارج مرتفع شود.
وی ادامه داد: ما باید در خوراک دام و طیور خودکفا شویم و سفره مردم را از وابستگی به خارج و تکانه هایی که در این زمینه به وجود می آید قطع کنیم.
رئیسی با بیان اینکه در زمان ریاست آستان قدس رضوی با اجرای طرح آب رسانی زیر سطحی هم بخش کشاورزی آستان را ارتقا داد و هم مصرف آب کاهش یافت، گفت: اگر ما به دنبال تولید بذر نرویم باید برای تهیه اقلام مورد نیاز همین سالاد ساده که در سفره مردم قرار دارد واردات انجام دهیم.
این نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری اظهار داشت: ما برای رفع همه تحریم ها باید تلاش کنیم اما در کنار آن باید به خنثی سازی تحریم ها نیز توجه کنیم تا اقتصاد ما دچار تکانه نشود.
وی به موضوع تولید اسباب بازی که از تأکیدات یکی از جوانان نخبه برای تقویت اقتصاد فرهنگ بود، اشاره کرد و گفت: اقتصاد حوزه فرهنگ باید حساب شده باشد تا هم بچه های ما از لحاظ فرهنگی مصون شوند و هم بتوانیم در این حوزه بازار ایجاد کنیم.
رئیسی با بیان اینکه 70درصد ظرفیت اقتصاد کشور بلااستفاده است یکی از حوزه هایی که می تواند در فعال سازی این ظرفیت نقش ایفا کند را تولید بازی های یارانه ای و اسباب بازی عنوان کرد و گفت که در زمان حضورش در آستان قدس رضوی به این موضوع توجه ویژه داشته که برگزاری نمایشگاه اسباب بازی درحرم رضوی از اقدامات موثر در این زمینه بوده است.
رئیسی ادامه داد: بسیاری از جوانان ما حاضرند با ورود به حوزه تولید اسباب بازی و بازی های یارانه ای هم درآمدزایی کنند و هم فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را پاس دارند اما به دلیل برخی غفلت ها این بازار از ما گرفته شده.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در خصوص توجه به حقوق بانوان نیز اظهار داشت:  موقعی که تولیت آستان قدس را داشتم در مشهد یک فضای سبز بزرگ را برای ورزش و تفریح بانوان اختصاص دادیم که بزرگترین پارک شهر در مشهد است.
وی افزود: آقایان ادعا می کنند که ما از حقوق زنان دفاع می کنیم بدون اینکه قدمی در این زمینه بردارند و دیدیم که یک خانم در کابینه آنها نبود.
رئیسی ادامه داد:  آنها می گفتند خانم‌ها برای دیدن مسابقات آقایان به ورزشگاه بروند اما آیا این مشکلی را از خود خانم‌ها حل می کند؟ پس ورزش خانم‌ها و سهم آنان از بازار کار چه می‌شود؟
وی ادامه داد: در همین ایام کرونا خیلی از خانم ها در منزل آموزش آشپزی می دهند و از این مسیر تولید محتوا می کنند اما سود اقتصادی آن را افراد دیگر می برند که این مسئله باید اصلاح شود.
این کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری از جوانان خواست که با دل محکم و ضمیر امیدوار و با همت بلند وارد عرصه شوند و تأکید کرد: آینده با تلاش جوانان عزیز بسیار روشن و  امیدبخش است.
رئیسی گفت: مردم را تحویل نگرفتن و مردم را به حساب نیاوردن و یک شبه تصمیم گرفتن در دولت مردمی که آحاد مردم در آن نقش دارند جایگاهی ندارد و بسیاری از دغدغه ها با کمک مردم برطرف و تبدیل به امید می شود.
رئیسی خاطر نشان کرد که هنگامی مسئولیت دستگاه قضا را بر عهده گرفت، امید مردم به نظام قضایی بسیار کم بود اما ظرف دو سال با عنایت خدا و تلاش همه همکاران و اجرای سند تحول قضایی در مسیری قرار گرفت که قضات و مردم به آن امیدوار شدند.
او خاطر نشان کرد که برای تحول در دولت نیز برنامه دارد اما آن را نیازمند همت و عزم همگانی دانست و تأکید کرد کارها باید با همدلی و همکاری پیش رود و از این فضا که این نباشد یا آن نباشد دور باشیم.

پیش از سخنان رئیسی تعدادی از جوانان نخبه به بیان دیدگاه ها دغدغه ها چالش ها و راهکارهای خود برای حل مشکلات پرداختند.

تبیین دقیق برنامه‌های دولت مردم به‌جای کلی گویی، ایجاد سازوکار شایسته‌گزینی در دولت و شفاف‌سازی نسبت به تیم اقتصادی پیش از شکل‌گیری دولت، ریل‌گذاری برای تحول ساختاری در دولت، توجه به مقوله فناوری‌های نوین، توجه به مسأله جذب حداکثری، رفع تبعیض و پرهیز از جداسازی آحاد مردم در فضای اجتماعی و دستگاه‌های دولتی و واقع‌بینی در برابر تحریم‌ها و تهدیدها از جمله مسائل ذکر شده از سوی این افراد بود‌.

آنها همچنین در سخنان خود بر استفاده از ظرفیت‌های گروه‌های جهادی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه، توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری و افزایش سهم ایران در بازار جهانگردی، توجه به مهارت‌آموزی، توجه به تولید و کار و تلاش و مقابله با دلالی، توجه به حقوق بانوان و توجه به شادی و نشاط اجتماعی تأکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.