اسکو به عنوان شهر ملی «چاپ باتیک» ایران ثبت شد

اسکو به عنوان شهر ملی «چاپ باتیک» ایران ثبت شد

– نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی از ثبت ملی شهرستان اسکو را به عنوان شهر ملی چاپ کلاقه‌ای (باتیک) ایران خبر داد و گفت: این امر باعث می‌شود که زنجیره ارزش اقتصادی آن نیز تقویت شود.

به گزارش تسنیم از تبریز، روح الله متفکرآزاد در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، شهرستان اسکو را به عنوان شهر ملی چاپ کلاقه‌ای (باتیک) ایران ثبت می‌شود، اظهار داشت: چهارمین جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی تشکیل شد و از این پروژه دفاع کردیم که خوشبختانه موفقیت آمیز بود.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم این اتفاق مبارک به بیشتر شناخته شدن یک هنر با قدمت بیش از پانصد سال در ایران و دنیا می‌انجامد، افزود: این امر باعث می‌شود که زنجیره ارزش اقتصادی آن نیز تقویت شده و با توسعه نوغان‌داری در این شهرستان، از تأمین ابریشم لازم هم خودکفا شود و یک تحرک اقتصادی ویژه در این شهر با فرهنگ رخ دهد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های شهر اسکو در حوزه صنایع‌دستی بسیار بالا است گفت: چاپ باتیک یک هنر ارزشمندی است که در این شهر ریشه‌دار است. این آمادگی را داریم تا با ثبت این هنر بتوانیم ظرفیت‌های آن را به نحو بهتری برای مردم معرفی کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، آمار بالای جمعیت «جوان» شهر اسکو را به عنوان نیروی انسانی کارآمد، یادآور شد و تصریح کرد: این یک ظرفیت بسیار بزرگ است و آموزش صنایع‌دستی مانند چاپ باتیک می‌تواند موجب ایجاد اشتغال برای بخشی از جوانان این شهرستان شود.

متفکر آزاد، پارچه‌های ابریشمی چاپ باتیک را جزو صنایع‌دستی پرطرفدار در نمایشگاه‌های خارجی و داخلی دانست و ابراز داشت: در برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی خارجی یکی از رشته‌هایی که حضور پررنگ دارد، چاپ باتیک است. این رشته از صنایع‌دستی در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی فروش بسیار خوبی دارد و مورد استقبال گردشگران خارجی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اثری که مورد استقبال شدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد به‌طور حتم ما را بر آن می‌دارد تا این اثر را ثبت کنیم، اضافه کرد: در این راستا، شهر اسکو به‌عنوان خاستگاه این هنرصنعت به‌عنوان شهر ملی چاپ باتیک ثبت ملی شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، صرفاً ثبت ملی این شهر، به تنهایی کافی نیست خاطر نشان کرد: بعد از ثبت حتماً باید با اتخاذ سیاست‌های مناسب به معرفی این هنر بپردازیم تا به صیانت هرچه بهتر از این هنر و معرفی آن کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *