دلایل منتخبان مجلس از اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون، صالحی و دلخوش» چیست؟

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه سه منتخب سید کاظم دلخوش، غلامرضا تاجگردون و حسین محمدصالحی به خاطر مباحث مرتبط با فساد مالی، محکومیت و رانت‌خواری تأیید نشد.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا،  در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه نمایندگان تأیید شد و تنها تأیید اعتبارنامه سه منتخب سید کاظم دلخوش، منتخب صومعه‌سرا، غلامرضا تاجگردون، منتخب گچساران و حسین محمدصالحی، منتخب حوزه انتخابیه فریدن، فریدون‌شهر، چادگان از سوی شعب اعلام نشد.

زاکانی و نجابت پرونده فساد کاظم دلخوش را افشا کردند

طبق گفته برخی از منتخبان مجلس یازدهم فسادهای مالی مختلفی اعم از زمین‌خواری و رانت‌خواری در پرونده کاظم دلخوش که از نزدیکان به حزب اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان بوده, مشاهده شده است و به همین دلیل اعتبارنامه این نماینده مورد تأیید قرار نگرفته است. روح‌اللّه نجابت، منتخب مردم شیراز و زرقان و علیرضا زاکانی، نماینده مردم قم در متنی از شعبه دهم مجلس شورای اسلامی نسبت به اعتبارنامه کاظم دلخوش اعتراض کردند؛ در واقع علت اعتراض این دو نماینده به خاطر سوابق زمین‌خواری توسط کاظم دلخوش عنوان شده است.

۹ نماینده؛ معترض جدی اعتبارنامه تاجگردون

غلامرضا تاجگردون از دیگر منتخبانی است که اعتبارنامه‌اش مورد تأیید قرار نگرفته است. تاکنون ۹ منتخب مجلس یازدهم به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، منتخب مردم گچساران اعتراض کرده‌اند. علی‌اکبر کریمی، روح‌الله نجابت و علیرضا زاکانی، سیدنظام‌الدین موسوی، مالک شریعتی، احمد نادری، علی خضریان، مجتبی رضاخواه و اقبال شاکری ۹ منتخبی هستند که تاکنون نامه اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون را امضا کرده‌اند.

استدلال و مستند این منتخبان برای اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون مواردی همچون رانت‌خواری، کسب منافع اقتصادی و اعمال نفوذ شبکه‌ای از طرق مختلف در دستگاه‌های دولتی، شرکت‌های تابعه و بخش عمومی است؛ مواردی که پیش از این رسانه‌ها هم به آن بعضاً پرداخته‌اند.

غلامرضا تاجگردون تا پیش از نمایندگی مجلس حداقل در ۱۲ شرکت مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره بوده که پس از نماینده شدن، با بستگانش اقدام به تأسیس ۵۲ شرکت در همه زمینه‌ها می‌کند و بر همین اساس این ادعا وجود دارد که در وزارتخانه‌ها و نقاط مختلف با رانت به آنها پروژه واگذار شده است.

نفوذ در انتصابات از دیگر مواردی بود که رسانه‌ها با انتشار اسنادی به آن اشاره داشتند؛ مواردی که از فامیل‌گرایی او با سوءاستفاده از جایگاه نمایندگی حکایت می‌کند. ایفای نقش در پرونده فساد بانک سرمایه و دستکاری در بودجه ۹۹ به نفع نجومی‌بگیران از موارد جرمی است که به تاجگردون نسبت داده شده است.

احمد نادری در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا،  با اشاره به ایرادهای وارده به اعتبارنامه تاجگردون گفت: تشکیک در مدرک دکترا، شبکه رانتی خانوادگی و… از جمله موارد موجودی است که سبب تشکیک در اعتبارنامه وی شده است.

آیا در تأیید صلاحیت محمدصالحی اشتباه وجود داشته است؟

حسین محمدصالحی از دیگر منتخبانی است که اعتبارنامه او به خاطر سوابق محکومیتی مورد تأیید قرار نگرفت. زهره الهیان، منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفتگویی از اعتراض خودش نسبت به اعتبارنامه حسین محمدصالحی، منتخب فریدن، فریدون شهر و چادگان در این دوره مجلس به شعبه ۱۰ پارلمان خبر داد.

وی افزود: آقای محمدصالحی سابقه محکومیت دارد و صلاحیت وی در هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی رد شده است.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم تصریح کرد: نحوه بررسی صلاحیت آقای محمدصالحی در شورای نگهبان اینگونه بوده که فقط یکی از اعضا صلاحیت وی را تأیید کرده و تأیید صلاحیت وی به منزله تأیید شورای نگهبان نیست.

به گزارش آنا، شواهد و قرائت نشان می‌دهد بررسی پرونده سوابق فساد مالی و سیاسی این سه منتخب به طور جدی در دستور کار مجلس یازدهم قرار گرفته؛ در واقع مجلس جدید که با شعارهایی مانند مبارزه با فساد و حمایت از شفافیت روی کار آمده، در یک مقطع حساس قرار گرفته است و رسیدگی به پرونده فساد آقایان تاجگردون، دلخوش و محمدصالحی مهمترین آزمون مجلس جدید محسوب می‌شود؛ لذا مردم از پارلمان یازدهم انتظار دارند، اگر واقعاً‌ فسادی رخ داده، شفاف و به دور از سیاسی‌کاری به این فسادها بپردازند و از ورود افراد فاسد به خانه ملت جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *