هراز نيوز: پول‌هاي نقدي كه انسانها در جيب و كيف خود نگهداري مي‌كنند منجر به يك آلودگي جهاني پول كاغذي با ماده خطرناك و سمي «بيسفنول آ» مي‌شود.

به گزارش ايسنا ميزان اين ماده سمي كه بيشتر در برخي پلاستيك‌ها، كاغذهاي حرارتي و محصولات مشابه يافت مي‌شود، بر روي اسكناسها بيشتر از ميزان آنها در گرد و غبار خانه است اما جاي خوشحالي دارد كه مقدار استنشاقي انسان از اين ماده در روي اسكناس تا 10 برابر كمتر از غبار منازل است.

محققان در پژوهش خود به اين مساله پرداخته‌اند كه توليدكنندگان از بيسفونل آ (BPA) براي ساخت پلاستيک پلي‌کربنات مورد استفاده در برخي محصولات مصرفي مانند بطري‌هاي آب، تجهيزات ورزشي و وسايل الكترونيكي منازل استفاده مي‌كنند.

پژوهش‌ها نشان داده كه اين ماده مانند مختل‌كننده هورموني عمل مي‌كند؛ بدين معني كه بيسفونل آ به تقليد از فعاليت هورمون‌هاي استروژن مي‌پردازد. قرار گرفتن در برابر اين ماده سمي با بسياري از بيماري‌ها مرتبط است.

اگرچه در يك پژوهش اخير، نشانه‌هايي از بيسفونل در پول‌هاي آمريكا شناسايي شده بود، اما تا كنون كسي از وجود اين ماده در اسكناس‌هاي سراسر جهان آگاه نبود.

بررسي 156 قطعه كاغذ پول از 21 كشور نشان داد كه تمام آنها به اين ماده آغشته هستند. با اين‌حال ميزان استنشاقي اين ماده بسيار كمتر از آن است كه در موارد مواجهه با آن در منازل گزارش شده است.

بالاترين سطوح بيسفنول آ در اسكناس‌هاي بزريل، جمهوري چك و استراليا و كمترين آن در فيليپين، تايلند و ويتنام ديده شده كه در مورد آمريكا اين سطوح در حد ميانگين بوده‌اند.

محققان همچنين دريافتند كه منبع احتمالي اين ماده سمي در اسكناسها بايد كاغذ حرارتي مورد استفاده در كاغذهاي اسكناس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.