جزئیات تقسیم‎کار «فرانسه»، «آلمان» و «انگلیس» در کانال مالی SPV / ابهام در تجارت اقلام غیرتحریمی

سرپرست سازمان توسعه تجارت جزئیاتی از تقسیم کار سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلستان در کانال مالی ویژه موسوم به SPV را تشریح کرد.

اختصاصی| جزئیات تقسیم‎کار «فرانسه»، «آلمان» و «انگلیس» در کانال مالی SPV / ابهام در تجارت اقلام غیرتحریمی

محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جزئیاتی از نحوه فعالیت احتمالی کانال مالی میان اروپا و ایران (spv) اظهار کرد: لاینی که در قالب spv طراحی شده یک نهاد واسطه‌ای است و قرار است برای توسعه روابط بانکی با ایران کمک کند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه این نهاد واسطه‌ای متشکل شده و تلفیقی از کشورهایی است که قصد دارند در برابر اقدام آمریکا مقاومت کنند، افزود: اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد ساختار مالی تعریف شده در spv به این شکل است که احتمالاً مرکزیت آن در فرانسه خواهد بود، مدیریت آن با آلمان‌ها است و انگلیسی‌ها هم بخش اجرایی آن را عهده‌دار خواهند بود.

وی گفت: مشارکت 3 کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در این ساختار مالی به این دلیل است که از یک سو تعهدات خودشان در برجام را در برابر ایران حفظ کنند و از سوی دیگر به گونه‌ای فعالیت کنند که واکنش مقابله‌ای آمریکا در برابر این ساختار مالی سخت و مشکل باشد.

مودودی تاکید کرد: اینکه این ساختار مالی تا چه اندازه بتواند بستر لازم را برای لینک کردن شرکت‌های ایرانی و اروپایی فراهم کند و یا اینکه نگاه آن‌ها در این ساختار مالی، تنها معطوف به محصولات انسان‌دوستانه باشد یا تمام اقلام غیرتحریمی را شامل شود، همچنان مبهم است.

به گفته وی سازمان توسعه تجارت هنوز نامه مکتوبی از سوی وزارت خارجه در خصوص ساختار مالی spv، دریافت نکرده است و این اطلاعات صرفا از برخی منابع خبری به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *