“برهم صالح” رئیس جمهور جدید عراق کیست؟

برهم صالح از رهبران اتحادیه میهنی کردستان در سایه اختلافات بین دو حزب عمده کُرد که به تعویق چندین جلسه رای گیری پارلمان انجامید، سرانجام با رای نمایندگان رئیس جمهور جدید عراق شد.

برهم احمد صالح سیاستمدار کُرد عراقی متولد سال 1960 در شهر سلیمانیه است، دو بار از سوی رژیم بعثی سابق به اتهام وابستگی به جنبش رهایی بخش کردی دستگیر شد و 43 روز در بازداشتگاه های امنیتی صدامی در معرض شکنجه قرار داشت.

 

برهم صالح در کارنامه خود عنوان نخست وزیر سابق منطقه کردستان عراق را به خود اختصاص داده است، وی از ژانویه 2001 تا اواسط سال 2004 نخست وزیر دولت منطقه کردستان عراق را برعهده گرفت و پس از سقوط رژیم بعثی صدام، مسئولیت های متعددی در دولت فدرال عراق در بغداد از جمله معاون نخست وزیر در دولت ایاد علاوی در سال 2004، معاون نخست وزیری در دولت نخست نوری المالکی طی سال های 2006 تا 2009، وزیر برنامه ریزی در دولت ابراهیم الجعفری در سال 2005 داشته است. برهم صالح پیش از سال 2003(سرنگونی صدام) ریاست دولتی محلی در استان سلیمانیه در شرق منطقه کردستان عراق را برعهده داشت.

گفته می شود برهم صالح با آداب و رسوم عراقی ها در مناطق مختلف به سبب آنکه پدرش عهده دار مسئولیت قضاوت در بسیاری از استان های عراق از جمله در مرکز و جنوب بوده است، به خوبی آشناست.

برهم صالح هم مانند بسیاری از رهبران کردها در زمان رژیم دیکتاتوری صدام مجبور شد از ترس اقدامات سرکوبگرانه رژیم وی با ترک سلیمانیه به کوه ها و در ادامه اروپا پناه برد، آنجا به تحصیل پرداخت و دکترای خود را در رشته آمار و کامپیوتر از دانشگاه لندن در سال 1983 اخذ کرد و در طول مدت حضورش در اروپا یک فعال غیرنظامی و سیاسی صرف بود به طوری که مدیریت برنامه ها و طرح های اتحادیه میهنی به عنوان یکی از احزاب اصلی کردها را برعهده داشت.

وی در سال 1976 به صورت سری به اتحادیه میهنی کردستان پیوست و پس از آن عضو تشکل های اروپایی و مسئول دفتر روابط خارجی اتحادیه میهنی در لندن پایتخت انگلیس شد، آنگاه در اولین کنفرانس حزب در سال 1992 به عنوان یکی از اعضای رهبری حزب انتخاب شد به طوری که ماموریت اداره دفتر اتحادیه میهنی کردستان در آمریکا به وی واگذار شد، وی اولین نماینده دولت منطقه کردستان عراق در آمریکا شد.

صالح از سیاستمداران قلمداد می شود که شیوه تفاهم و گفت‌وگو را برای حل مشکلات به کار می گیرد که این ویژگی در تفاهم بر سر حل معضلات و مشکلاتی که وی چه با طرف های رقیب حزب اتحادیه میهنی یا با دولت فدرال عراق در بغداد برعهده گرفت، متمایز است.

ویژگی مثبت دیگر برهم صالح تسلط وی به زبان های عربی و انگلیسی در کنار زبان مادری اش یعنی کُردی است، وی ارتباطات گسترده ای در سطح بین المللی و عراقی دارد، وی همچنین فعالیت های متعددی در محافل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جهانی داشته است.

مواضع و دیدگاه‌های برهم صالح درباره مسائل مهم عراق

برهم صالح یکی از مطرح ترین نامزدهای تصدی ریاست جمهوری عراق اخیرا در گفت‌وگویی با شبکه ماهواره ای در منطقه کردستان عراق گفته است : حق تعیین سرنوشت مردم کردستان یک حق مشروع است و آنچه نیروهای پیشمرگه کردی انجام داده اند، وظیفه ای بر دوش آنها و برای حمایت از مردم آن مناطق در برابر گروه داعش بوده است.

وی افزود: من یقین دارم که رهبران سیاسی کُرد شرایط واقعی را به دقت پیگیری می‌کنند و هیچ گاه حق تعیین سرنوشت ملت کردستان را انکار نکرده اند، ما تمام تلاش های خود را در حال حاضر و رایزنی با طرف های ذیربط چه در صحنه بین المللی یا منطقه ای و عراق برای دفع خطراتی که ما با آن روبرو هستیم، با حکمت و دوراندیشی به کار گرفته ایم

برهم صالح افزود: کردها بخشی از حوادث و بحران‌هایی که عراق اخیرا با آن روبرو شده، نبوده اند، حوادث اخیر فرصت بسیار خوبی برای کردها فراهم کرد و در عین  حال خطرات بزرگی نیز به وجود آورد، اما فرصت خوب این بود که کردها از اداره حکومتی موفقیت آمیز و اقلیم باثبات و امن بهره مند هستند و اینکه بخش‌های دیگر در مرکز و جنوب عراق از آن برخوردار نیستند، تاسف بار است.

ما امیدوار بودیم که ثبات و امنیتی که در اقلیم کردستان وجود دارد، در مناطق دیگر عراق هم برقرار بود، ما امروز مرزهایی به طول هزار کیلومتر با گروه افراطی عقب مانده ای به نام داعش داریم و نباید گمان کنیم که این آتش از ما دور است، بلکه در آستانه خانه های ما قرار دارد و اگر آن را مهار نکنیم و محتاط و هوشیار نباشیم، خطر بزرگی برای اقلیم کردستان ایجاد خواهد کرد.

برهم صالح اظهار داشت: کردها از رنج و مشکلاتی که ملت عراق با آن روبر هستند، بسیار تاسف می خورند، کردها همواره بخشی از راه حل مشکلات و بحران ها خواهند بود و همانند گذشته یاری رسان و کمک کننده دیگر طیف ها خواهند بود.

موضع برهم صالح در قبال شیعیان و تمجید از مرجعیت عالی دینی عراق

رئیس جمهور منتخب عراق اظهار داشت کردها روابط تاریخی و ائتلاف هایی با شیعیان و حتی اهل سنت دارند، ما روابط تاریخی با مرجعیت نجف داریم و نباید فراموش کنیم که این ائتلاف ها عامل سرنگونی رژیم سابق و برچیدن رژیم صدام بود.

به گفته وی، کردها در مقابل شرایط و بحران های امنیتی و اقتصادی امروز عراق دست بسته نیستند و تمام کمک های لازم را به 500 هزار آواره که از مناطق موصل، فلوجه و مناطق دیگر به اقلیم کردستان به سبب شرایط به وجود آمده پناه آورده اند، ارائه کرده اند.

وی از اقدامات نیروهای پیشمرگه در مناطق خورماتو، الحمدانیه و مناطق همجوار گروه داعش و مقابله با این گروه ها حمایت کرد و آن را در راستای حمایت از شهروندان شبک(طایفه ای از کردها که اغلب شیعه هستند)، ترکمان ها و مسیحیان دانست.

وی در خصوص حضور نیروهای پیشمرگه در مناطقی همچون کرکوک اظهار داشت نیروهای پیشمرگه برای پر کردن خلاء امنیتی که پس از عقب نشینی نیروهای عراقی از آن مناطق به وجود آمد، در این مناطق حضور یافته اند.

برهم صالح اظهار داشت من به مسئولان عراقی اعلام می کنم که به دقت به این مساله نگاه کنند که اگر نیروهای پیشمرگه در این مناطق حضور نمی یافتند، فاجعه و رنج ها بیشتر از حال حاضر بود، این وظیفه نیروهای پیشمرگه بود و بغداد باید با نیروهای پیشمرگه برای حمایت از آن مناطق در برابر داعش و افراد مسلح همکاری کند و به آنها و دشمنان اجازه سیطره بر این مناطق را ندهد.

وی در بخشی دیگر از اظهارات خود به اختلافات و تناقض در مواضع و دیدگاه های گروه های سیاسی منطقه کردستان در خصوص حوادث اخیر عراق اذعان کرد و در عین حال گفت گروه های سیاسی اصلی در اقلیم کردستان متحد بوده و درباره مسائل اصلی با وجود برخی دیدگاه های متضاد، موضع یکپارچه ای دارند، مرحله ای که اقلیم کردستان در آن به سر می برد، مرحله حساسی است.

جمهور منتخب عراق درباره مشکلات مربوط به نفت میان دولت مرکزی عراق و منطقه کردستان گفت سیاست نفتی اقلیم برای اقلیم کردستان و عراق مهم است و امیدوارم که دولت برای تامین حقوق و راه های زندگی شهروندان منطقه کردستان گام بردارد و مشکلات هم به زودی حل و فصل شود

موضع جالب برهم صالح درباره داعش

وی در خصوص داعش و سیاستمداران اهل سنت موضع جالبی اتخاذ کرده و می گوید شکستی که سیاستمداران اهل سنت متحمل شدند، منجر به بروز گروه تروریستی مانند داعش در مناطقشان شده است و به نفع میانه  روهای اهل سنت است تا در مقابل این گروه ها ایستادگی و با آنها مقابله کنند.

برهم صالح افزود مردم مناطق سنی نشین باید برای حمایت از مناطق خود با یکدیگر همکاری کنند.

منافع مشترک کردها، شیعیان و اهل سنت از نگاه برهم صالح

این رهبر اتحادیه میهنی کردستان عراق می گوید ، شیعیان، کردها و اهل سنت باید وجود منافع مشترک خود در مقابل با تروریسم را درک کنند.

وی در خصوص تقسیم پست های کلیدی و اعطای ریاست جمهوری عراق به کردها هم گفته است اکثر طرف های سیاسی درباره مساله تقسیم مناصب کلیدی و اعطای ریاست جمهوری به کردها اتفاق نظر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *