هرازنیوز: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ديدار با علامه حسن‌زاده آملي از وي تقاضا كرد با برپايي كنگره‌اي براي تجليل از خدمات ارزنده اين استاد گرانقدر و معرفي بيشتر آثار ماندگارش موافقت كند.
علامه حسن حسن‌زاده آملي اين در ديدار با سيد محمد حسيني، عدم شناخت عرفان ناب اسلامي را زمينه‌ساز گرايش به عرفان‌هاي ساختگي دانست و تصريح كرد: دين خدا عرفان است، معرفت الله است و قرآن براي تزكيه و تطهير ما، از جانب خداي متعال آمده است، تا صاحب قلب سليم بشويم.
وي در بخش ديگري از سخنانش به اهميت كتاب و ترويج كتابخواني در كشور اشاره كرد و گفت: كتاب به معني سفره غذاهاي معنوي انسانها به خصوص براي نسل جوان اجتماع است، كتاب بايد انسان ساز بوده و در تشكيل مدينه فاضله نقش داشته باشد و غرض و منظور نويسنده آن، نشر بذر معارف در نفوس مستعد باشد.
علامه حسن‌زاده از «كتاب» به عنوان بهترين وسيله براي رسيدن به آرمان‌هاي ارزشمند دنيوي و اخروي است، ياد كرد و افزود: اهالي قلم در اين عرصه داراي وظيفه بسيار خطير و سنگين هستند و همه بايد بكوشند تا كتاب و كتابخانه در هميشه ايام زنده نگاه داشته شود.

* تكريم و پاسداشت مشاهير، مفاخر و بزرگان كشور اقدامي ارزنده است

وي تكريم و پاسداشت مقام مشاهير، مفاخر و بزرگان از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را اقدامي بسيار ارزنده و پسنديده توصيف كرد و گفت: اگر امروزه ما به چنين علوم، دانش و پيشرفتي دست يافته‌ايم، نتيجه تلاش و زحمات بي‌وقفه و طاقت فرساي دانشمندان و بزرگان گذشته است و بايد شخصيت، منزلت و جايگاه رفيع آنان براي نسل جديد جامعه معرفي و تبيين شود.
اين انديشمند علوم ديني ضمن ابراز اميدواري نسبت به عزت و اعتلاي جوانان كشور و ارتقاي آنها به درجه نامور، فاضل و دانشمند، تصريح كرد: ايجاد مدينه فاضله كامل مستلزم ترويج فرهنگ كتابخواني و حمايت از اهالي قلم در جامعه براي نيل به اين مهم است.
وي با قدرداني از اقدامات مؤثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، رشد و ارتقاي جايگاه فرهنگ و هنر در حوزه‌هاي مختلف، بسترسازي فرهنگي، مقابله با تهاجم فرهنگي بيگانه و جلوگيري از ورود و نفوذ فرهنگ غربي با توليد و عرضه محصولات فرهنگي و هنري متنوع را از دستاوردهاي مثبت اين وزارتخانه برشمرد.
اين مرجع جهان تشيع به جوانان توصيه كرد تا همت بگمارند كه نهال وجود شريفشان شجره طيبه طوبايي شود و مراقبت و مواظبت از خود را فراموش نكرده و كشيك نفس بكشند كه اين صنع الهي را كه وجود شريف آنهاست، به دست هوي و هوس نداده و آن را تباه نكنند.
وي با بيان اينكه آن كسي كه سرمايه علمي دارد، حرفش پخته، قلمش سنگين و وزين و آثار وجودش ارزشمند خواهد بود، اظهار داشت: كتاب وجود انسان آن گوهر ماوراي طبيعت است كه نامش نفس ناطقه و روح و روان مي‌باشد، همان حقيقتي كه علوم و معارف هرچه در آن بريزند سعه وجودي و نورانيتش بيشتر شده و گنجايشش نيز به مراتب بيشتر خواهد شد.

* توجه به كتاب و كتابخواني، توجه به كمالات انساني است

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي،علامه حسن‌زاده آملي درباره لزوم برگزاري نمايشگاه‌هاي كتاب نيز گفت: نمايشگاه كتاب در حقيقت، تجديد عهد و يادآوري احياي كتاب، فرهنگ، علوم، معارف و آشنايي با علم و عالم است.
وي به نامگذاري هفته كتاب كه ايام خاصي را براي اينگونه كمالات انساني و اسباب و علل مدينه فاضله شدن اجتماع قرار داده‌اند، اشاره كرد و گفت: در حقيقت، به لحاظ اهميت مقصود و مطلوب است كه در سال، يك هفته را به نام هفته كتاب قرارداده تا يك هشدار، تأكيد، تشديد و تشويقي براي نفوس مستعد باشد و انسان غذاي روحي و معنوي خودش را فراموش نكند.
اين عالم برجسته خاطرنشان كرد: نمايشگاه و هفته كتاب يك آگاهي و تنبه است براي اشخاص كه آن باطن، اصل و مغز را فراموش نكنند و فقط قشر را زينت نكرده و نپرورانند كه اميدواريم از اين نامگذاريها كه دلسوزان اجتماع براي تنبه و آگاهي دادن به اجتماع انجام مي‌دهند، همه اقشار جامعه بهره‌مند شوند و براي آنها مايه هوشياري باشد.
وي در ادامه نقش كتاب را در پي‌ريزي تمدن بشري و ساخته شدن آنها مهم و اساسي عنوان كرد و اظهار داشت: كتاب‌هاي وزين و ارزشمندي كه در جامعه و كتابخانه‌هاي كشور در رشته‌هاي گوناگون موجود است و همواره مفيد و مثمر ثمر بوده‌اند، نتيجه زحمات طاقت ‌فرساي بزرگان و دانشمندان گذشته است كه امروز به عنوان ميراث ماندگار در اختيار ما قرار دارد.
علامه حسن‌زاده تاكيد كرد: كتابت، ثبت تاريخ و وقايع، مكتوب شدن ميراث و آثار نوشته‌ها باعث شده تا تجربيات، انديشه‌ها و عقايد گذشتگان، بزرگان و علما نسل به نسل از گذشته تا به امروز برسد كه هريك از اين آثار بركات و تجربيات ارزشمند و ماندگاري را با خود به ارمغان داشته‌ است.

* مسئوليت وزارت ارشاد در زمينه جنگ نرم، خطير و سنگين است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز با تشريح فعاليت‌ها و عملكرد آن وزارتخانه در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري، اظهار داشت: اكنون در دوران جنگ نابرابر نرم فكري قرار داريم و اين شرايط حساس مي‌طلبد با به‌كارگيري تمامي ظرفيت‌ها و فعاليت‌هاي گسترده فرهنگي و هنري به مقابله با دشمنان بپردازيم.
سيد محمد حسيني افزود: مسئوليت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در زمينه جنگ نرم بسيار خطير و سنگين است و بايد با انجام فعاليت‌هاي پر جاذبه، با محتوا و گسترده ايجابي، جوانان را جذب كنيم.
وي تكريم و بزرگداشت مشاهير، مفاخر و بزرگان را از اولويت‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي كرد و اظهار داشت: مصمم به نهادينه كردن اين سنت حسنه در كشور هستيم و نخواهيم گذاشت شخصيت‌هاي نامدار و مشاهير و بزرگان به فراموشي سپرده شوند بلكه در معرفي و تبيين آنها به ويژه براي نسل جوان تلاش خواهيم كرد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن برشمردن نقاط قوت فرهنگ و هنر ايرانيان تصريح كرد: دنياي امروز تشنه فرهنگ و هنر ايراني است، بنا به اعلام اكثر كشورهاي دنيا، ايران تنها كشوري است كه در دنيا سرافراز، سربلند و با اراده وايمان و قدرتي استوار مقابل نظامهاي سلطه‌گر و ديكتاتور ايستاده و مقاومت را پيشه كرده و اين بيداري اسلام و جوشش و خروش كشورهاي مسلمان منطقه نشأت گرفته از همين نگاه و الگوگيري است.
حسيني تأكيد كرد: از آنجا‌ كه متولي اصلي فرهنگ و هنر در كشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، مصمم هستيم اين مجموعه در پيشبرد اهداف و صيانت از دستاوردها و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و نظام اسلامي به الگويي نمونه و مثال زدني براي ديگران تبديل شود.

* وزارت ارشاد اهتمام ويژه‌اي به توسعه و ترويج فرهنگ قرآني دارد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سال گذشته را سالي پر رونق و پرثمر در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري براي اين وزارتخانه ارزيابي كرد و گفت: عملكرد جامع، شفاف و روشن، كامل حوزه‌هاي مختلف از لحاظ توسعه كمي و كيفي در سطح تهران، استانهاي سراسر كشور و همچنين عرصه بين‌المللي گواه بر اين مدعاست.
وي اقدامات صورت‌گرفته دولت دهم در موضوعات مختلف فرهنگي و هنري، نسبت به گذشته را همراه با رشد كمي و ارتقاي كيفي قابل توجه دانست و گفت: هر رشد، پيشرفت و كمالي كه در كشور در حال انجام است بايد موضوع فرهنگ در وهله نخست در آن نهادينه شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به رويكرد فرهنگي دولت در دور سوم سفرهاي استاني اشاره كرد و گفت: علاوه بر پرداختن به موضوعات فرهنگي و هنري هر استان و برطرف كردن نيازهاي آنها، موضوع تكريم و بزرگداشت شخصيت مشاهير، مفاخر و هنرمندان استان مورد تأكيد قرار گرفته است.
حسيني در خصوص برگزاري نخستين منظومه جشنواره‌هاي قرآني آيات در كشور نيز توضيح داد: اهتمام ويژه به توسعه و ترويج فرهنگ قرآني ميان اقشار تأثير گذار جامعه از جمله مديران، نخبگان، فرهيختگان و هنرمندان، هدايت فرايندهاي هنري و ترويج قرآن كريم به سمت كاربردي كردن زيبايي‌هاي قرآني در زندگي فردي و اجتماعي از سياست‌ها و راهبردهاي اين جشنواره است.

* حضور بزرگان، علما و فضلا در نمايشگاه قرآن باعث دلگرمي است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه با اشاره به برپايي نمايشگاه بين‌المللي قرآن در ماه رمضان گفت: اين رويداد بزرگ معنوي نيز همه ساله با اقبال و استقبال چشمگير مردم روبه‌رو مي‌شود و حضور بزرگان، علما و فضلا در اين نمايشگاه باعث دلگرمي و ارائه نظرات و رهنمودهاي آنها ايجاد انگيزه مضاعف براي ادامه اين مسير خواهد شد.
وزير ارشاد در اين ديدار ضمن قدرداني از علامه حسن‌زاده آملي به خاطر بازديدشان از نمايشگاه بين‌المللي كتاب كه همه ساله انجام مي‌شود؛ از اين استاد ارجمند خواست تا موافقت خود را با برپايي كنگره‌اي براي تجليل از خدمات ارزنده وي و معرفي بيشتر آثار ماندگار وي اعلام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *