کره شمالی ساعت رسمی خود را با ساعت کره‌ جنوبی یکی می‌کند

سئول امروز (یکشنبه) اعلام کرد: کیم جونگ اون، ‌رهبر کره شمالی گفته ساعت رسمی کشورش را 30 دقیقه به جلو می‌برد تا با منطقه زمانی کره‌ جنوبی یکی شود.

کره‌ جنوبی اعلام کرده رهبر کره شمالی قصد دارد در آنچه که یک اقدام آشتی جویانه خوانده ساعت رسمی کشورش را با ساعت رسمی کره‌ جنوبی یکسان کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سئول امروز (یکشنبه) اعلام کرد: کیم جونگ اون، ‌رهبر کره شمالی گفته ساعت رسمی کشورش را 30 دقیقه به جلو می‌برد تا با منطقه زمانی کره‌ جنوبی یکی شود.

از سال 2015 هنگامی که حکومت کره شمالی در اقدامی ناگهانی ساعت رسمی این کشور را 30 دقیقه نسبت به ساعت رسمی کره‌ جنوبی عقب برد، ساعت رسمی در این دو کشور نیم ساعت با هم اختلاف پیدا کرد.

پیونگ یانگ در توجیه این اقدامش یک منطق ملی‌گرایانه را مطرح کرده و گفت: با این حال کره شمالی به ساعت رسمی مور استفاده در کره در پیش از حکومت استعماری ژاپن در سال‌های 1910 – 1945 در این شبه جزیره بازخواهد گشت.

این اقدام در هفتادمین سالگرد آزادی کره از اشغال توکیو صورت گرفت.

با این حال سخنگوی مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی گفت: کیم جونگ اون بعد از نشست رهبران دو کره در روز جمعه متعهد شد که ساعت رسمی کشورش را تغییر دهد.

این سخنگو به نام یون یونگ گفت: کیم جونگ اون اظهار کرد که این دل او را به درد آورده وقتی دیده که در اتاق نشست دو ساعت به روی دیوار آویزان است تا زمان‌های متفاوت این دو کشور همسایه را نشان دهد.

یون به نقل از رهبر کره شمالی تصریح کرد که وی گفته است از آنجا که این ما بودیم که موجب این تغییر در ساعت‌های استاندار کره شدیم پس قصد داریم به زمان اولیه بازگردیم و شما می‌توانید به طور علنی این موضوع را اعلام کنید.

این سخنگو از این اقدام رهبر کره شمالی به عنوان یک اقدام نمادین به منظور بهتر شدن روابط میان سئول و پیونگ یانگ تحسین کرد.

پیشتر پارک گئون های، رئیس‌جمهور سابق کره‌ جنوبی زمانی که این تغییر زمانی از سوی پیونگ یانگ صورت گرفت از آن انتقاد کرده و آن را باعث تعمیق اختلافات میان دو کره دانسته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *