آغاز رسیدگی فیفا به استفاده ابزاری و سیاسی سعودی‌ها و اماراتی‌ها از فوتبال

فدراسیون جهانی فوتبال نظارت بر میزبانی سعودی‌ها و اماراتی‌ها از نمایندگان قطر که با آن اختلافات سیاسی دارند را آغاز کرده است.

آغاز رسیدگی فیفا به استفاده ابزاری و سیاسی سعودی‌ها و اماراتی‌ها از فوتبال

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت اینساید ورلدفوتبال، به دنبال استقبال سردی که عربستان سعودی و امارات از تیم‌های قطری در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا انجام داده‌اند، فیفا عملکرد این دو کشور در میزبانی از نمایندگان قطر برای هفته آینده این تورنمنت را به دقت زیر نظر خواهد گرفت.

سعودی‌ها و اماراتی‌ها از فوتبال به عنوان ابزاری سیاسی علیه میزبان جام جهانی 2022 استفاده کرده و همین موضوع سبب شده که فیفا به این پرونده ورود کند و رفتار این دو کشور را برای تقابل‌های بعدی نمایندگان دو کشور زیر ذره‌بین ببرد.

سعودی‌ها سال گذشته تنها زمانی حاضر به شرکت در تورنمنت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس شدند که به درخواست آنها میزبان این رقابت‌ها از قطر گرفته و به کویت اعطا شد. در همین راستا گزارش‌هایی تأیید نشده وجود دارد مبنی بر اینکه دولت عربستان سعودی حتی به بحرینی‌ها پیشنهاد پاداش‌های مالی داده تا قطر را در بازی حساس دو تیم در مرحله گروهی رقابت‌های جام خلیج فارس شکست دهد. این اتفاق رخ نداد اما تساوی یک بر یک دو تیم هم برای حذف قطر از گردونه رقابت‌ها کافی بود.

اخیراً نیز سعودی‌ها و اماراتی‌ها از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرده بودند که مصاف نمایندگان آنها و قطر در خاک کشوری بی‌طرف برگزار شود اما AFC با این موضوع مخالفت کرد و در پی آن این دو کشور در میزبانی از قطری‌ها مشکلاتی را برای آنها به وجود آوردند از جمله ایجاد تأخیر عمدی و بی‌مورد در پرواز تیم الغرافه به سمت ابوظبی برای مصاف با الجزیره که با استقبال سرد و به شدت امنیتی اماراتی‌ها از نماینده قطر همراه بود. این پرواز که با احتساب زمان انتظار دریافت چمدان‌ها حداکثر 4 ساعت به طول می‌انجامد، 14 ساعت از وقت بازیکنان الغرافه را گرفت و آنها را برای مدتی طولانی در فرودگاه مسقط معطل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *