سرنگونی جنگنده روسی با موشک استینگر آمریکایی بر فراز سوریه (+عکس)

وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای اتهام قرار دادن موشک های دوش پرتاب “استینگر” در اختیار گروه های شبه نظامی در سوریه را قویا رد کرده است.

یک فروند جنگنده سوخو 25 نیروی هوایی روسیه دیروز در منطقه ای در شرق استان ادلب در شمال شرق سوریه سرنگون شد و خلبان آن که زنده از هواپیما بیرون پریده بود به دست یک گروه‌ شبه نظامی کشته شده است.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ایتارتاس روسی، وزارت دفاع روسیه دیروز تایید کرد که یک فروند جنگنده سوخوی 25 این کشور بر فراز استان ادلب سوریه سقوط کرده است.

گروه شبه نظامی “احرارالشام” که شاخه ای ازالقاعده است، دیروز با انتشار ویدئویی از جسد خلبان و بقایای هواپیمای جنگنده روسی ساقط کردن این هواپیما و کشتن خلبان آن را بر عهده گرفت.

بر اساس قوانین بین‌المللی کشتن نیروهای نظامی اسیر شده در میادین جنگی مجاز نیست و نام و مشخصات نیروهای نظامی پس از اسارت باید به مجامع بین المللی گزارش شود.

یک فرمانده نظامی گروه تروریستی “احرارالشام” در ویدئویی که دیروز منتشر شده تایید کرده این جنگنده روسی با شلیک موشک دوش‌پرتاب سرنگون شده است. گفته می شود این هواپیمای روسی با یک موشک “استینگر” آمریکایی که در اختیار نیروهای شبه نظامی فعال در سوریه بوده است، ساقط شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اما با صدور بیانیه ای ارسال موشک‌های استینگر به گروه های شبه نظامی سوریه را قویا تکذیب کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای تاکید کرده است: ایالات متحده هیچ‌گاه موشک های دوش‌پرتاب در اختیار هیچ گروهی در سوریه قرار نداده است.

این اقدام در شرایطی که تنش‌های ژئوپلتیک بین مسکو و واشنگتن بر سر گزارش جدید وزارت دفاع آمریکا درباره برنامه ساخت بمب‌های هسته‌ای کوچک در قبال تهدیدات ناشی از زرادخانه هسته‌ای روسیه، بالا گرفته، حساسیت بیشتری برانگیخته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های روسیه، دولت مسکو و آنکارا در تلاشند تا در تماس با گروه های شبه نظامی، پیکر خلبان این جنگنده را به روسیه منتقل کنند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده این هواپیمای سرنگون شده با شلیک موشک به منطقه مورد نظر خود دستکم 30 تروریست را کشته و پس از آن سرنگون شده است.

بقایای سوخوی 25 روسی پس از سرنگونی/عکس: خبرگزاری فرانسه

بقایای سوخوی 25 روسی پس از سرنگونی/عکس: خبرگزاری فرانسه

سلفی گرفتن شبه نظامیان در کنار بقایای جنگنده روسی/عکس: EPA

سلفی گرفتن شبه نظامیان در کنار بقایای جنگنده روسی/عکس: EPA

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *