محمود احمدي نژاد عصر روز سه شنبه در ديدار اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها با قدرداني از تمام تلاش‌ها و خدمات آنان در ارتقاي جايگاه علمي كشور اظهار داشت: انسان موضوع اصلي آفرينش و كار و تلاش است و خداي متعال مقدر و مقرر فرموده كه انسان در اين عالم به جايي برسد كه خدايي كند و با نزديك شدن به انسان كامل تمام استعدادهاي الهي خود را شكوفا سازد.
رييس‌جمهور ي با بيان اينكه هر اقدامي كه معطوف به حقيقت اصلي خلقت انسان و در مسير رسيدن به كمال و انسان كامل باشد، ماندگار و ارزشمند است، گفت: دانشگاه‌ها بايد موانع را برطرف كنند تا انسان‌ها در مسير كمال و خدايي شدن قرار بگيرند.
احمدي‌نژاد فعاليت‌هاي علمي را از بالاترين كارهاي ديني توصيف كرد و اظهار داشت: حوزه دين همه شئون زندگي انسان را در بر مي‌گيرد و هر عمل صالحي كه با نيت الهي انجام شود كار ديني به شمار مي‌رود و به تعبير ديگر مي‌توان گفت كه تقابل و فاصله‌اي بين علم و دين وجود ندارد و علم و معرفت نوري است كه راه رسيدن به كمال و مقام خليفه اللهي را به انسان نشان مي‌دهد.
احمدي‌نژاد دانشگاه را از مراكز اصلي انسان‌سازي دانست و گفت: دانشگاه‌ها بايد موانع و حجاب‌هايي كه در برابر دريافت انسان از حقيقت و كمال انساني و از همه آنچه كه انسان را از حقيقت خدا غافل مي‌كند، دور كرده و انسان را با حقيقت وجودي خود آشنا سازد.
رييس‌جمهور عدالت را لازمه موفقيت فعاليت‌هاي علمي دانست و گفت: اگر عدالت حاكم نشود علم و معرفت حقيقي هم ايجاد نخواهد شد و استعدادها و ظرفيت‌هاي انساني شكوفا نمي‌شود به همين دليل است كه ماموريت اصلي انبياء الهي برپايي و تاكيد بر برقراري عدالت بوده است.
احمدي‌نژاد تصريح كرد: بايد مفهوم عدالت ، زمزمه ي مستمر همه سطوح تعليم، تربيت و آموزش كشور باشد.
رييس‌جمهوري محبت و مهرورزي را از ديگر عوامل حركت در مسير علم حقيقي دانست و گفت: خميرمايه خلق انسان محبت است و جامعه متعالي جامعه‌اي است كه در آن آحاد جامعه به شدت به همديگر علاقه مند باشند در چنين جامعه‌اي است كه تبعيض، ظلم، تجاوز و تهمت جايي نخواهد داشت.
احمدي‌نژاد تصريح كرد: هر سخن و رفتاري كه از عشق و محبت نشأت گرفته باشد، ماندگار و اثرگذار خواهد بود و مشكل امروز جامعه بشري اين است كه دل‌ها از محبت خالي شده است.
رييس‌جمهور احترام به شخصيت افراد و حفظ كرامت انسان‌ها را عامل ديگر حركت در مسير علم و معرفت حقيقي دانست و گفت: خدا براي انسان كرامت قائل شده است و محال است كرامت شخصي مخدوش شود و او از ما پيام درستي دريافت كند. بايد تلاش كرد تا هر انساني در درون خود احساس كرامت كند و در چنين صورتي مردم آن جامعه هم تن به پستي نخواهند داد.
احمدي‌نژاد تصريح كرد: اگر كار علمي با تكريم شخصيت انسان همراه باشد در اين صورت ماندگار خواهد شد.
رييس‌جمهور در بخش ديگري از اظهارات خود به مهمترين اقدامات دولت در سال‌هاي گذشته اشاره كرد و گفت: يكي از مهم‌ترين اقدامات دولت اين بود كه ايران هسته‌اي شد اگر چه هنوز بعضاً هياهو يي انجام مي دهند اما ديگر موضوع هسته‌اي شدن ايران تثبيت شده است و اين اقدام بزرگي بود كه در سالهاي اخير به سرانجام رسيد چه بسا اگر چندين دولت روي كار مي‌آمدند و تنها اين هدف را محقق مي‌كردند همگان آن دولت‌ها را دولت‌هايي موفق و با كفايت ارزيابي مي‌كردند.
احمدي‌نژاد فضايي شدن ايران و حضور در عرصه هاي فضايي را يكي ديگر از دستاوردهاي دولت عنوان كرد و گفت: ايران با همت دانشمندان و متخصصين خود به سرعت در مسير فضايي شدن حركت مي‌كند و بي‌ترديد در سال‌هاي آينده ماهواره‌هاي كشورمان در مدار بالاي 34 هزار متري قرار خواهد گرفت.
احمدي‌نژاد در ادامه با اشاره به اجراي اصل 44 قانون اساسي توسط دولت اظهار داشت: مجموع واگذاري‌ها از سال 70 تا 83، 2800 ميليارد تومان بود كه از سال 84 تاكنون به 82 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
احمدي‌نژاد توزيع سهام عدالت را نيز مورد اشاره قرار داد و گفت: تاكنون بيش از 39 ميليون نفر شناسايي و سهام عدالت به آنها واگذار شده است و اين روند تا واگذاري سهام به همه 45 ميليون نفر ادامه خواهد يافت. در بخش‌هاي مسكن، نفت و گاز، تجارت خارجي و صادرات غيرنفتي نيز با اهتمام دولت اقدامات برجسته و افتخارآميزي حاصل شده است.
رييس‌جمهور ي همچنين با اشاره به تأسيس صندوق توسعه ملي افزود: سال گذشته براي اولين بار در تاريخ كشور، 20 درصد از درآمد نفت بلوكه شد و با اين وجود كشور بدون كوچكترين مشكلي به خوبي اداره شد و امروز صندوق توسعه ملي تأسيس شده و با سرمايه مناسب آماده سرمايه‌گذاري و پشتيباني از عمران و آباداني كشور است.
رييس‌جمهور ي خاطر نشان كرد: دولت نهم و دهم اولين دولتي است كه فردي از دانشگاه در راس آن قرار گرفته است و بي‌ترديد فعاليت‌ها و دستاوردهاي گسترده‌اي كه در سال‌هاي اخير به دست آمده بدون انديشه، علم و برنامه‌ريزي كارشناسي امكانپذير نبود اما با اين وجود عده‌اي كه نتوانستند ضعف قابل توجهي از دولت پيدا كنند به طرح برخي مسايل سطح پايين روي آوردند كه البته هيچ‌گونه اهميتي ندارد.
احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه جهان در آستانه تحول و نيازمند الگوي جديدي است، اظهار داشت: الگوهاي اومانيستي شكست خورده و بشريت نيازمند الگوي تازه‌اي است و ملت ايران تنها ملتي است كه مي‌تواند الگوي زندگي متعالي و سعادتمند را به بشريت عرضه كند و دانشگاه‌ها و مراكز علمي كشور از پايگاه‌هاي اصلي تدوين، تبيين و ترويج اين الگو مي‌باشند.
رييس‌جمهوري در ادامه اظهارات يكي از اساتيد دانشگاه علوم پزشكي مبني بر ارتقاء دريافتي‌هاي كاركنان زحمتكش دانشگاه هاي وابسته به وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي و هم سطح شدن آن با حقوق كاركنان وزارت علوم را مورد اشاره قرار داده و نسبت به حل آن قول مساعد داد و گفت: درآمد كاركنان خدوم وزارت بهداشت و مراكز دانشگاهي آن بايد افزايش پيدا كند.
در ابتداي اين ديدار وزير علوم، تحقيقات و فناوري و تعدادي از اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي وزارت علوم و بهداشت و درمان در سخناني با قدرداني از تلاش‌هاي ارزشمند و همت بالاي رييس‌جمهور و خدمات دولت در سال‌هاي گذشته ، اظهار داشتند: خدمات ارائه شده از سوي دولت بويژه در زمينه علمي فوق‌العاده ارزشمند و ماندگار است و رييس‌جمهوري با برنامه‌ريزي شجاعانه و با درايت طرح‌ها و برنامه‌هاي علمي و عمراني كشور را به پيش مي‌برد.
تقويت ارزش‌ها و اخلاق در دانشگاه‌ها، افزايش اعتبارات پژوهشي دانشگاه، تسريع در فرآيند جذب اساتيد متعهد و متخصص، بازنگري در دروس عمومي دانشگاه‌ها، توجه ويژه به پزشك خانواده، هم‌سطح شدن دريافتي‌هاي كاركنان وزارت بهداشت با كاركنان وزارت علوم، توجه به ادبيات و هنر، افزايش فضاي آموزشي و پژوهشي، توسعه عمراني بيمارستان‌ها و ايجاد انقلابي در نظام سلامت، آموزش و پژوهش كشور از مهمترين محورهاي سخنان اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها بود كه در حضور رييس‌جمهور مطرح شد.
رييس جمهوري در پايان اين ديدار نماز مغرب و عشاء را در كنار اساتيددانشگاه اقامه و سپس حاضران روزه خود را در كنار وي افطار كردند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *