سیاهپوشی گردشگران خارجی در عزای امام حسین (ع) + عکس

گردشگری

از اروپا و آسیا آمده‌اند تا تاریخ و تمدن ایران را ببینند، اما در انرژی اجتماع بزرگ سوگواران امام حسین (ع) غرق می‌شوند.

به گزارش ایسنا،تکیه‌ها، حسینیه‌ها و تعزیه‌ها این روزها شاهدان دیگری هم دارد، گردشگران خارجی که شاید پیش از سفر به ایران برای حضور در مراسم عزاداری برنامه‌ریزی نکرده و یا کمتر از آن شنیده بودند، اما متقارن شدن سفرشان با محرم آن‌ها را در اتمسفر دیگری از این سرزمین قرار داده است.

یزد این روزها شاهد حضور پررنگ تر گردشگران خارجی غیرمسلمان در میان سوگواران امام حسین (ع) است که گاه با لباس‌های تیره و سربندهایی به نشانه همدلی در مراسم‌های مذهبی و آیینی شرکت دارند. تعداد گردشگرانی که هر روز در این مراسم‌ها شرکت می کنند بیشتر می‌شود. تا به حال از هلند، آلمان،فرانسه،لهستان،بلژیک،ویتنام،اسپانیا،ژاپن و سوئیس در مراسم‌های مذهبی و معنوی محرم که معمولا در تکیه‌ها و حسینیه‌های قدمت‌داری چون حظیره و شاهزاده فاضل برگزار می شود، شرکت کرده‌اند.

گردشگر جوانی که سفرش به یزد با آخرین روزهای دهه اول محرم همزمان شده و در مراسم سوگواری مردم میبد در عزای امام حسین (ع) شرکت کرده بود، به قدری محو تماشای این مراسم سنتی قرار داشت که حاضر نشد حتی برای صرف شام، هیأت میبدی‌ها را ترک کند و می‌گفت؛ آنقدر انرژی این جمع زیاد است که دوست ندارم ترک شان کنم.

برنامه‌ریزی حضور گردشگران خارجی در مراسم‌های مذهبی محرم با کمیته گردشگری مذهبی ـ معنوی استان یزد است که با اجرای تورهای رایگان، برگزاری روضه انگلیسی و کارگاه عاشورا و همچنین اختصاص فضای ویژه به گردشگران خارجی در حسینیه‌ها و تکیه‌هایی که مراسیم اصیل‌تری را به اجرا می‌گذارند، قصد دارد تصویر دیگری از اسلام و ایران را نشان دهد و گردشگران را نسبت به تفاوت‌های تفکر داعش و افراطی‌ها آگاه کند.

عزاداری مردم ایران بویژه فلسفه نذری دادن و به سوگ نشستن برای برخی گردشگران به قدری جذاب بوده که تحت تاثیر تبلیغ آنها از سال‌های گذشته، امسال ۱۰۰ گردشگر اسپانیایی و تعدادی از ایتالیایی‌ها تنها به قصد حضور در عزاداری امام حسین(ع) به یزد سفر کرده‌اند.

شهر جهانی یزد که از دو سال پیش تا کنون از ظرفیت آیین‌ها و عزاداری‌های ماه محرم برای جذب و ماندگاری گردشگران خارجی بهره برده، پارسال میزبان نزدیک به ۷۰۰ گردشگر از ۲۸ کشور بود و پیش بینی کرده امسال پذیرای نزدیک به یک هزار گردشگر در دهه نخست ماه محرم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *