موافقت دانشگاه آزاد با استعفای محسن هاشمی

محسن هاشمی

رییس دانشگاه آزاد گفت: هم زمان با تغییرات تشکیلاتی در دانشگاه ازاد با استعفای محسن هاشمی از معاونت عمرانی این دانشگاه موافقت می شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، فرهاد رهبر در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش معاونین آموزشی دانشگاه آزاد در خصوص پذیرش استعفای مهندس محسن هاشمی معاون عمرانی این دانشگاه گفت: قرار است تغییراتی در تشکیلات دانشگاه آزاد داشته باشد و در این راستا برخی معاونت‌های این دانشگاه ادغام می‌شوند بنابراین با توجه به مشغله مهندس هاشمی در شورای شهر تهران و تغییرات تشکیلاتی معاونت های دانشگاه هم زمان با این تغییرات با استعفای مهندس هاشمی نیز موافقت می شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در نشست معاونان آموزشی دانشگاه طی سخنانی اظهار کرد: در حوزه تحول علوم انسانی باید پژوهش را محور قرار بدهیم تا هم تولید محتوای آموزشی و هم تولید علم نافع داشته باشیم تولید علم نافع یعنی اینکه بتوانیم نیازمندی‌های امورمان را مدیریت و برنامه ریزی و رفع کنیم.

رییس دانشگاه آزاد با ذکر این مطلب که راهبرد دانشگاه توسعه کیفی آموزش و پژوهش در همه عرصه‌ها است توضیح داد: برای اینکه توسعه کیفی در آموزش و پژوهش صورت بگیرد اصل اول این است که به سرمایه های در اختیار شامل اساتید دانشجویان و کارکنان احترام بگذاریم و حفظ حرمت اساتید و صیانت از نظرات آن‌ها اهمیت زیادی دارد در دنیا یکی از  عوامل پیشرفت، نیروی انسانی است.

رهبر در ادامه به برنامه ریزی برای محتوای آموزشی اشاره کرد و اظهار کرد: محتوای آموزشی ما امروز در شأن دانشگاه آزاد و جمهوری اسلامی و وزارت علوم نیست.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی تقریبا ۵۰ درصد بار آموزش عالی کشور را برعهده دارد، لذا منتظر دیگران نباید باشیم و باید برای تحول محتوا برنامه ریزی کنیم در این راستا ما نیازمند تعامل جدی با اساتید داخلی و خارجی هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: علاوه بر اینکه باید توان و نیروی داخلی خود را در نظر بگیریم و به محتوای آموزشی خود نیز رونق ببخشیم قاعدتا باید شروع کننده این کار باشیم که البته با همکاری و تعامل این امر محقق می‌شود، تا این مسئله تسری پیدا کند و به عنوان یک الگو در سراسر کشور انجام شود.

وی با اشاره به وجود هرج و مرج در ارایه آموزش در کلاس‌های دانشگاه آزاد وجود دارد گفت: باید این امر هر چه سریعتر ساماندهی شود و محتوای آموزشی را تبدیل به سرفصل دروس استاندارد کنیم و آن‌ها را اجرایی کنیم که این امر نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها است.

رهبر با تاکید براینکه دانشگاه آزاد باید از اداره ملوک الطوایفی و جزیره‌ای نجات یابد توضیح داد: نباید هر استانی برای خودش یک پورتال جداگانه داشته باشد و ما باید به صورت یکپارچه واحدهای این دانشگاه را مدیریت کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد پایان نامه‌ها کپی کاری است توضیح داد: اگر بخواهیم از محتوای آموزشی و پژوهشی استخراج شود باید پایان نامه‌های ما یک برنامه جدی در حوزه فعالیت‌های پژوهشی داشته باشد هم چنین مدیر گروه‌ها باید به درستی از بین اساتید افرادی را که فعالیت بهتری دارند را انتخاب کنند و اگر ما بتوانیم به مدیران گروه هویت بدهیم آن‌ها نیز می‌توانند یک برنامه پژوهشی بلند مدت را داشته باشند.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم به همه امور برسیم و باید یک تقسیم کار جدی و دقیق داشته باشیم بنابراین وقتی مدیر گروه مسئولیت گرفت موظف است که نظارت بر اعضای گروه داشته باشد و بداند که اعضای گروه چه مقدار نقش پژوهشی و تدریسی در دانشگاه ایفا می‌کنند.

رهبر ادامه داد: توجه به مقررات دوره دکترا هم در جذب هم در آموزش و پرورش لازم است و امروز دکتر رهایی دستورالعملی را در هیئت رئیسه مطرح کرد و آن دستورالعمل برای این است که چگونه می‌توانیم کیفیت دوره‌های آموزشی را بهبود بدهیم این دستورالعمل به تمامی واحدها ابلاغ خواهد شد و تا ماه آینده از همه واحدهای دانشگاه و معاونین آموزشی برنامه‌ای برای عملیاتی شدن این موارد می‌خواهم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: عضوهیئت علمی که به صورت تمام وقت می‌باشد باید حتما در دانشگاه حضور داشته باشد که این مستلزم ایجاد یک فضای مناسب برای استقرار اعضای هیئت علمی است. بسیاری از خوابگاه‌ها در حال حاضر دانشجو ندارد که این خوابگاه‌های خالی می‌توانند اتاق کار اساتید شود.

وی در خصوص رکود علمی توضیح داد: هرم اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد در شأن این دانشگاه نیست و باید این هرم اصلاح شود و باید مربیان یا رتبه کاری‌شان را ارتقاء دهند یا با دانشگاه آزاد خداحافظی کنند. هم چنین فارغ التحصیلان ما نباید به آموزش فکر کنند و عضو هیئت علمی باشند چرا که بعد مدتی این حلقه کند می‌شود و نتیجه‌ای نخواهد داشت از ۲۰ هزار فارغ التحصیل دکترا در رشته‌های مختلف تن‌ها ده درصد عضو هیئت علمی هستند.

رهبر در خصوص افزایش آموزش مهارتی توضیح داد: باید در تحصیلات تکمیلی رشته‌های میان رشته‌ای را افزایش دهیم تا این رشته‌ها بتوانند گره‌گشای مشکلات جامعه باشند. زیرا امروز مسائل جامعه تک بعدی نیست و ما فقط به یک شیمیدان احتیاج نداریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: باید بتوانیم پژوهش را ارتقاء دهیم و از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنیم و ریسک ایده‌های دانشجویان را پذیرفته و محصولات آن‌ها را تجاری سازی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *