آزادگان مرز استقامت و شجاعت

خاطرات آن روزها هنوز از یادشان نرفته ودر واقع مثل یک فیلم در مقابل چشمانشان می گذرد هر چند آن دوران تلخ و گزنده است ولی هیچ وقت رهایش نمی کنند ، از روزهای که برای درخواست یک لیوان آب سربازان بعثی با مشت و لگد جوابشان را می دادند . همه آن سختی ها و بی حرمتی هائی که به آنها میشد سرخم نمی کردند و نام ایران را استوار و محکم می سرودند .

شاید برای خیلی ها باورش سخت باشد ، اما مردانی از ایران با وجود شکنجه های جسمی و روحی خم به ابرو نمی آوردند و همیشه با قدی برافراشته ایستاده و برای ایران اسلامی اقتدار آفریدند .

آن زمان به همت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ستاد رسیدکی به امور آزادگان در مرداد ماه سال 1369 تشکیل شده بود وبه تبادل اسرا می پر داخت .
شور و هیجان و گل لبخند در لب ها روید و گوشها به خبرها تیز و چشم ها به جاده خیره شد و چهره شهر در یک چشم به هم زدن دگرگون و تغییر کرد همه منتظر بودند تا پرستو های عاشق که آزاده نامیده شدند به خانه برگردند .

با مساعدت و همراهی ستاد آزادگان و دیگر دستگاه های مربوطه در روز 26 مرداد ماه همان سال اولین گروه از آزادگان سرافراز پس از سالها اسارت در زندانهای مخوف رژیم بعث عراق قدم به خاک میهن اسلامی گذاشتند .

آزادگان که فرزندان ملت بودند به آغوش میهن کاروان به کاروان باز گشتند آن زمان شادی منهصر به خانواده آزادگان نبود ،بلکه همه با بازگشت قهرمانان وطن اشگ شوق می ریختند و برای استقبال از آنان سر از پا نمی شناختند .

همه ایرانیها ، مادرانه و پدرانه و برادرانه به استقبال می رفتند سر کوچه و خیابان بساط شرب و شیرینی پهن بود و همه به هم تبریک می گفتند ، با ورود هر کاروان از آزادگان به میهن اسلامی ، شهرها و محله موجی از شور و نشاط به راه افتاد و همه شادی خود را از این اتفاق بروز می دادند .

این روزها یادآور بازگشت غرور آفرین مردانی است که پش از تحمل سالها شکنجه و دوری از وطن و عزیزان خویش به انتظار میلیونها مرد و زن ایرانی پایان دادند ،حال با گذشت بیست و هفت سال از آن روزها هنوز آن خاطرات در کام مردم بابت ورود آزادگان سرافراز به سرزمین خود شیرین است .

گرد آورنده : اسماعیل فلاح . هراز نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *