هراز نیوز: در حال حاضر نیروی هوایی امریکا به عنوان قوی ترین نیروی هوایی جهان شناخته می شود؛ این نیروی نظامی در 11 سپتامبر 1947 شکل گرفته است.
برترین ها – ترجمه از محمدرضا مرتضایی: هر کشوری که خواهان قدرت نظامی است باید نیروی هوایی قدرتمندی داشته باشد. یک نیروی هوایی قدرتمند قادر است از کشور در مقابل نفوذ بیگانگان محافظت کند. بسیاری از نیروهای هوایی کشورهای مختلف در مواقع خاص به انجام امور انسان دوستانه نیز می پردازند. نیروهای هوایی بسیاری در کشورهای مختلف جهان وجود دارند اما در این مطلب به معرفی نیروهای هوایی برتر دنیا در بازه زمانی 2017 می پردازیم.
در حال حاضر نیروی هوایی امریکا به عنوان قوی ترین نیروی هوایی جهان شناخته می شود؛ این نیروی نظامی در 11 سپتامبر 1947 شکل گرفته است. در دنیای کنونی هر کشوری دشمنانی دارد که برای مقابله با آن باید نیروی هوایی، دریایی و زمینی قدرتمندی برا محافظت از کشور در اختیار داشت. ثبات کشورها به قدرت نظامی آنها بر می گردد و از همین حیث، جنگنده های قدرتمند حاضر در نیروی هوایی کشورها نیز از ارکان مهم این ارزیابی به شمار می روند.
این رده بندی بر مبنای پرسنل حاضر در نیروی هوایی، ناوگان هوایی، جت ها جنگنده و هلی کوپترها انجام شده است. نیروهای هوایی حاضر در این لیست از آخرین فناوری موجود استفاده کرده اند و بسیار پیشرفته محسوب می شوند.برخی از این نیروهای هوایی، قدرت خود را در جنگ جهانی دوم ثابت کرده اند و برخی دیگر نیز در جنگهای دیگر در نقاط مختلف دنیا قدرت خود را به رخ کشیده اند. اما پرسنل نظامی حاضر در این نیروها و ناوگان هوایی نقش مهمی در قدرت یک کشور ایفا می کنند و این موضوع به نظم و استراتژی که از این امکانات استفاده می شود نیز بر می گردد.

ناوگان دفاع هوایی ژاپن

نیروی هوایی ژاپن که به نام JASDF معروف است، در س1 جولای 1954 تاسیس شد. در واقع JASDF قوی ترین سلاح ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می شود که در سال 1954 شکل گرفت. این نیرو از تجمیع نیروی هوایی سلطنتی ژاپن و نیروی هوایی ارتش ژاپن شکل گرفت. JASDF از سیستم های راداری زمینی و هوایی پیشرفته ای استفاده می کند که هر نوع تهدید زمینی و هوایی را فوراً اعلام می کند. 50324 سرباز در این نیرو مشغول فعالیت هستند و مجموع 805  هواپیما در این نیرو به کار گرفته شده اند که متشکل از 380 جت جنگنده، 265 هواپیمای آموزشی، 52 هواپیمای حمل و نقل،52 هلی کوپتر و 26 هواپیمای تجسس  نجات و 17 AEW&C است. ژاپن کشوری جزیره ای است که دورتا دور آن را آب فراگرفته است و نیروی هوایی این کشور در محافظت از آن در برابر تهاجم دشمنان نقش تاثیرگذاری ایفا می کند.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی سلطنتی استرالیا

نیروی هوایی سلطنتی استرالیا در واقع کوچکترین و در عین حال یکی از قوی ترین نیروهای هوایی حاضر در دنیا به شمار می رود. مرکز فرماندهی این نیرو که با نام RAAF شناخته می شود، در کانبرا است. نیروی هوایی استرالیا  در بسیاری از نزاع های بین المللی قرن 20 حضور داشته است که جنگ جهانی دوم سرآمد آنها به شمار می رود.RAFF در حال حاضر از 17735 پرسنل ورزیده بهره می برد که 275 هواپیما که 95 تای آنها از نوع جنگنده هستند نیز این نیرو را تقویت می کنند. 19 هواپیمای گشتی، 36 هواپیمای حمل و نقل، 106 هواپیمای آموزشی و 6 AEW&C  و 4 پهپاد در این نیرو حضور دارند. لازم به ذکر است RAAF از 15 مرکز نیروی هوایی در خاک استرالیا بهره می برد.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی هندوستان

کشور هند، هشتمین نیروی هوایی قدرتمند دنیا را در اختیار دارد. نیروی هوایی هند در 8 اکتبر 1932 شکل گرفته است.نیروی هوایی هند بهترین نیرو از حیث ساختار و سازماندهی است چرا که 127200 نفر در آن حضور دارند و 1500 هواپیما نیز در ناوگان هوایی این کشور فعالیت می کنند. نیروی هوایی هند جنگ های زیادی را با پاکستان و چین پشت سر گذاشته است.این نیرو نقش مهمی در حمایت از ارتش این کشور در جنگ کارگیل در سال 1999 ایفا کرد.
مرکز فرماندهی نیروی هوایی هند در دهلی نو واقع است. نیروی هوایی هندوستان متشکل از 567 جت جنگنده،  288 هواپیمای حمل و نقل،186 هواپیمای آموزشی و 60 مرکز نیروی هوایی در خاک هند است. از دیگر هواپیماهای موجود در این ناوگان می توان به 14 هواپیمای ماموریت خاص،99 پهپاد،26 هلی کوپتر جنگی، 373 هلی کوپتر معمولی اشاره کرد. پس از جدایی پاکستان و هند، نیروی هوایی هندوستان به عناون نیروی سلطنتی هند شناخته می شود.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا

در سال 1918، سرویس دریایی هوایی سلطنتی انگلستان و مجموعه هوایی سلطنتی با یکدیگر ادغام شده و نیروی هوایی سلطنتی انگلستان را تشکیل دادند.با توجه به وسعت و بزرگی این نیرو، نیروی هوایی انگلستان را می توان بزرگترین نیرو در بین دیگر نیروهای حاضر در انگلستان قلمداد کرد. این نیرو از 826 هواپیما از انواع مختلف و قریب به 40000 پرسنل ورزیده بهره می برد که البته این آمار طبق اخرین اعلام دولت انگلستان که در سال 2012 بود، می باشد.سر اندرو رییس نیروی هوایی انگلستان است. نیروی هوایی انگلستان به عنوان بخشی از ارتش انگلیس نیز محسوب می شود.
نیروی هوایی انگلستان که به اختصار آن را RAF نیز می نامند به عنوان قدیمی ترین نیروی هوایی جهان شناخته می شود. این نیرو در 1 آوریل سال 1918 شکل گرفته است و نقش مهمی در تاریخ انگلستان ایفا کرده است.RAF یکی از پیچیده ترین و البته تواناترین نیروهای هوایی در جهان به شمار می رود. نیروی هوایی سلطنتی انگلستان به خاطر بمباران هوشمند و استراتژیکی که با استفاده از تجهیزات هوایی مدرن و کشنده خود انجام می دهد، در جهان معروف است.
RAF به عنوان دومین نیروی هوایی بزرگ حاضر در ناتو شناخته می شود و با 826 هواپیما در ناوگان هوایی خود، به عنوان بزرگترین نیروی هوایی در بین کشورهای حاضر در اتحادیه اروپا نیز شناخته می شود. 37200 پرسنل عادی و 33980 نیروی رزرو در RAF حاضر هستند. نیروی هوایی سلطنتی انگلستان از 102 هواپیمای مهاجم، 120 هواپیمای جنگنده،  41 هواپیمای حمل و نقل،524 هواپیمای آموزشی و 21 AEWC و 10 پهپاد و 22 مرکز نیروی هوایی  به همراه 34 هلی کوپتر و 21 هواپیمای نجات تشکیل شده است.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی ترکیه

نیروی هوایی ترکیه در سال 1923 در زمان جمهوریت ترکیه تاسیس شد.ترکیه به عنوان یکی از قدرتمندترین ارتش های منطقه خود محسوب می شود. ارتش این کشور بالغ بر 400000 نفر پرسنل و 736 هواپیما دارد. نیروی هوایی ترکیه از تعداد زیادی از جنگنده های فالکون F-16  استفاده می کند.
شاخه هوایی نظامی در ارتش ترکیه با نام نیروی هوایی ترکیه شناخته می شود. در واقع این نیرو در سال 1911 توسط امپراطوری عثمانی شکل گرفت اما به طور رسمی در سال 1923 با اعلام جمهوریت ترکیه به کار خود ادامه داد.مرکز فرماندهی نیروی هوایی ترکیه در آنکارا واقع است. ترکیه با سرمایه گذاری 160 میلیارد دلاری، تمامی تجهیزات و برنامه های صنایع هوایی خود را با هدف ارتقا ناوگان هوایی اعم از هواپیماها و هلی کوپترها به روز کرده است. نیروی هوایی ترکیه از 60 هزار نیروی فعال و 668 هواپیما استفاده می کند.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی فرانسه

نیروی هوایی فرانسه به عنوان حرفه ای ترین نیروی هوایی جهان در زمینه پیاده سازی حقه ها و تاکتیک های هوایی و کسب بیشترین موفقیت در ماموریت های مختلف شناخته می شود. این نیرو در سال 1909 تاسیس شد و در سال 1933 از ارتش جدا شد. نیروی هوایی فرانسه در طول تاریخ، بیشترین موفقیت را کسب کرده است. این کشور نقش تعیین کننده ای در دوران جنگ جهانی دوم ایفا کرد. جنگنده های فرانسوی بهترین عملکرد را در جنگ خلیج فارس از خود نشان دادند. نیروی هوایی فرانسه از 47538 پرسنل فعال . 658 هواپیما تشکیل شده است که متشکل از 215 جنگنده، 14 هواپیمای رهگیری هوابرد، 6 AWACS ، 6 پهپاد و 158 هواپیمای آموزشی و 88 هلی کوپتر است.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی ارتش خلق چین

نیروی هوایی چین که از آن به عنوان نیروی هوایی ارتش خلق چین نیز نام برده می شود، سومین نیروی هوایی قدرتمند جهان شناخته می شود. نیروی هوایی چین در تاریخ 11 نوامبر سال 1949 شکل گرفت. نیروی هوایی چین به عنوان بزرگترین نیروی هوایی در آسیا شناخته می شود. پرسنل فعال در این نیرو  بالغ بر 398000 نفر است و در آن از جنگنده های پرقدرتی نیز استفاده می شود. روسیه بزرگترین شریک نظامی چین پس از فروپاشی شوروی محسوب می شود.
در حال حاضر، چین این قدرت را دارد که هر دشمنی در هر نقطه ای از جهان را نابود کند.PLAAF روسیه به تازگی نسب 4.5 جنگنده ها را که قابلیت تبدیل به نسل 5 را نیز دارا هستند را به چین صادر کرده است. از 360 هواپمای حمل و نقل و 192 هواپیمای مهاجم و 120 بمب افکن و 644 هواپیمای آموزشی  و 137 هلی کوپتر در این نیرو استفاده شده است.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی روسیه

نیروی هوایی روسیه در سال 1992 شکل گرفت.این نیرو در بدو تاسیس خود با مشکلات و نزاع های بسیاری رو به رو شد اما وقتی ولادیمیر پوتین رییس جمهور این کشور شد، بودجه کلانی برای نوسازی و ارتقا تجهیزات مورد استفاده در این نیرو را تخصیص داد.
روسیه دومین قدرت هوایی جهان محسوب می شود. نیروی هوایی این کشور در بین سال های 1991 تا 1992 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. پس از شکل گیری روسیه، این نیرو به سرعت و در بازه زمانی کوتاهی قدرت گرفت. نیروی هوایی روسیه در جنگ  اسپانیا و جنگ علیه ژاپن در سواحل شرقی حضور داشته است. 148000 نیروی فعال در این نیرو مشغول فعالیت هستند و مرکز فرماندهی نیروی هوایی این کشور در مسکو قرار دارد.نیروی هوایی روسیه از اخرین دستاوردهای فناوری برای مقابله با دشمنان در ناوگان خود استفاده می کند. در نیروی هوایی روسیه از 10000 هواپیمای جنگی استفاده میشود که 3000 تای آنها بمب افکن هستند.
 معرفی ۱۰ نیروی هوایی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

نیروی هوایی آمریکا

نیروی هوایی آمریکا پرقدرت ترین نیروی هوایی در جهان محسوب می شود که در 18 سپتامبر 1947 تاسیس شده است. در نیروی هوایی امریکا از جدیدترین تکنولوژی موجود استفاده شده است.332854 نفر نیروی فعال در این نیرو حضور دارند که شامل  71400 نیروی رزرو و 185522 نیروی داوطلب و 106700 نیروی آموزش دیده هستند.  5484 هواپیمای جنگی در ناوگان هوایی آمریکا حضور دارند که شامل 1872 جنگنده،28 هواپیمای حمل و نقل، 162 بمب افکن، 715 هواپیمای مسافربری هستند.1167 هواپیمای آموزشی، 3 هواپیمای نجات و تجسس،21 هواپیمای الکترونیکی،86 هواپیمای مسافری،56 هواپیمای کنترلی و 540 پهپاد و 47 هواپیمای سوخت رسان و 218 هلی کوپتر نیز از دیگر امکانات نیروی هوایی آمریکا به شمار می روند.
نیروی هوایی آمریکا بسیار چابک است و تمامی پرسنل حاضر در این نیرو در سلامت کامل بدنی به سر می برند. این نیرو در جنگ های مختلفی شرکت کرده است. ریسک مواجهه با نیروی هوایی آمریکا بسیار بالا است چرا که آنها همواره اماده مقابله با هر دشمنی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *