وزیر اطلاعات با تاکید بر این که این وزارتخانه بر موضوع نفوذ اشراف کامل اطلاعاتی دارد، گفت: سوء استفاده ابزاری از پروژه نفوذ در منازعات سیاسی، مقابله با این مساله را به انحراف می کشاند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی روز سه شنبه در پاسخ به سوال 3 نماینده مجلس شورای اسلامی درباره پروژه نفوذ و اقدامات وزارت اطلاعات در این زمینه افزود: برخورد سطحی و غیر هوشمندانه با راهبرد رهبر معظم انقلاب اسلامی جفا به این هشدار است.
وی تاکید کرد: با مطالعه دقیق، هوشیاری در اجرا، اشراف بر مصادیق محتمل نفوذ و زیر ضربه بردن مصادیقی که نفوذ در آن مسلم شده است از لوازم کار مقابله با نفوذ است.
وزیر اطلاعات ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در هشدارهای هوشمندانه ای به پروژه نفوذ دشمن اشاره کردند، همه دستگاه ها و همه نهادهای نظام باید نسبت به این هشدارها حساسیت به خرج دهند و طبیعی است که دستگاه های اطلاعاتی و حفاظت اطلاعات باید نسبت به این هشدارها حساسیت بیشتری داشته باشند.
علوی خاطرنشان کرد: مساله نفوذ که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، یک پروژه بسیار عمیق و از پیچیدگی برخوردار است و باید در مساله نفوذ، مبادی، مقصد، هدف دستگاهی که نفوذ می کند، روش ها، عناصری که نفوذ می کند، ابزارها و راه هایی که با آن نفوذ انجام می شود و همچنین انواع نفوذ اعم از جریانی و رخنه ای و اعم از نرم و سخت شناسایی شود.
وی یادآور شد: مقابله با نفوذ هم باید با مطالعه همه این بخش ها و اشراف اطلاعاتی بر همه این عرصه ها با کار حرفه ای و کارشناسی انجام شود؛ با اشراف اطلاعاتی و رصد هر حرکت مشکوکی بتوانیم جلوی نفوذ را بگیریم.
وزیر اطلاعات با بیان این که سوء استفاده و استفاده ابزاری از پروژه نفوذ در منازعات سیاسی، مقابله با نفوذ را به انحراف می کشاند، افزود: برخورد سطحی و غیر هوشمندانه با راهبرد رهبر معظم انقلاب در زمینه نفوذ، جفا به این هشدار است.
وی تاکید کرد: مطالعه دقیق، هوشیاری در عرصه اجرا، اشراف بر مصادیق محتمل نفوذ و زیر ضربه بردن مصادیقی که احتمال قوی نفوذ در آن ها مسلم می شود از لوازم کار مقابله با نفوذ است.
وزیر اطلاعات تصریح کرد: همان گونه که در کمیسیون تخصصی هم مطرح کردم، وزارت اطلاعات بر مساله نفوذ اشراف کامل اطلاعاتی دارد، اقدامات لازم را انجام داده و هرجا مصداقی از مصادیق نفوذ بوده بدون تسامح زیر ضربه برده است.
علوی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها از نقش این وزارتخانه در مقابله با نفوذ و رد عناصر نفوذ و جلوگیری از ورود آنها به کشور قدردانی کرده اند که موارد آن در بیانات ایشان کاملا قابل رصد و دستیابی است.
وی با تاکید بر این که لازمه مقابله با نفوذ، بسته شدن درهای ورودی کشور نیست، به بیان مثالی برای مقابله با حشرات در فصل زمستان و بهار پرداخت و اظهار داشت: دستگاه اطلاعاتی و وزارت اطلاعات این عرصه سربازی گمنام امام زمان(عج) توری بسیار قوی و هوشمندی است که هم اجازه بهره بری کشور از هوای بهاری را می دهد و هم جلوی نفوذ حشرات موذی را به فضای کشور گرفته، می گیرد و خواهد گرفت.
وزیر اطلاعات یادآور شد: در این زمینه ذکر خیلی از مسایل با امنیت و مصالح ملی کشور سازگاری ندارد، اگر عزیزان مایل بودند، جلسه غیر علنی تشکیل شود، خدمت عزیزان توضیح می دهیم.

**چرا سفر 15 روزه سناتور ایالتی آمریکا در سال 89 حساسیت ایجاد نکرد؟
علوی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درمورد سفر جیم داباکیس سناتور سابق آمریکایی به تهران، گفت: سفر یک آقایی به نام «جمیس داباکیس»؛ وی سناتور یک سنای ایالتی در یکی از ایالت های آمریکا بوده است، اگر بخواهیم معادل سازی کنیم همچون عضو شورای شهر در یکی از شهرها می شود.
وی با بیان این که این فرد سناتور سنای فدرال آمریکا نیست، افزود: وزارت اطلاعاتی که بر تروریست ها، داعشی ها، تکفیری ها که بدون گذرنامه از مرزهای غیررسمی و با پنهان کاری وارد کشور جمهوری اسلامی ایران می شوند، اشراف دارد و آن را زیر ضربه برده و به رغم این که تکفیری ها در کشورهای مختلف به امنیت آنها ضربه زده اند، در جمهوری اسلامی با همکاری همه دستگاه مجالی به آنان نداده است، آیا ممکن است نسبت به ورد افرادی از مرزهای رسمی با گذرنامه و به صورت کشف، اشراف اطلاعاتی نداشته باشد؟
وزیر اطلاعات ادامه داد: وزارت اطلاعات بر ورود این آقای داباکیس همراه با فرد دیگری به نام استیفن موریس، اشراف کامل اطلاعاتی را داشته است، ورود، اقامت، بازدیدها، دیدارها، ترددهای نامبرده همه تحت اشراف اطلاعاتی بوده و هیچ موردی از چتر اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج)خارج نبوده است و می دانم ذکر توضیحات بیشتر از این را شما عزیزان نمی پسندید چرا که بیش از نیاز اطلاعاتی مردم و نمایندگان، نیاز اطلاعاتی دشمن را برآورده می کند و نباید به سادگی نیازهای اطلاعاتی دشمن را از تریبون عمومی در اختیار دشمن قرار دهیم.
علوی با بیان این که سفر داباکیس به ایران، برای اول بار نبوده است، اضافه کرد: این فرد به همراه استیفن موریس در سال 1389 هم به ایران سفر داشته است، در سال جاری 18 شهریور وارد و 24 شهریور رفته است در حالی که در آن سال و در 16اردیبهشت ماه وارد کشور و 30 اردیبهشت از کشور رفته اند.
وی اظهار داشت: برای وزارت اطلاعات جای سوال است که چطور سفر 6 روزه این شخص در سال جاری باعث حساسیت شده است و احتمال نفوذ در موردش هست و اشراف هم داریم، وقتی موردی از نفوذ نباشد دیگر در ارتباط با آن جنجال نفوذ نمی کنیم؛ اما سفر 15 روزه این شخص در سال 89، حساسیتی ایجاد نکرده است و جنجال رسانه ای راه نینداخته است.
به گزارش ایرنا ، وزیر اطلاعات برای پاسخ به سوال مشترک جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد، حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر درمورد اقدامات این وزارتخانه درجلوگیری و برخورد با مصادیق نفوذ در جامعه علمی و فرهنگی کشور، سفر جیم داباکیس سناتور سابق آمریکایی به تهران، علت انعقاد قرارداد با یک شرکت فرانسوی برای بازی های رایانه ای در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی حضور یافت.
کریمی قدوسی به نمایندگی این سوال مشترک را مطرح کرد.
در آغاز این جلسه وزیر اطلاعات پیشنهاد برگزاری جلسه غیرعلنی کرد که مجلسی ها نپذیرفتند اما در هنگام پاسخ حجت الاسلام و المسلمین علوی به سوال درمورد سفر
جیم داباکیس سناتور سابق آمریکایی به تهران، تعدادی از نمایندگان خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی شدند که وزیر اطلاعات اظهارداشت: نمایندگان محترم بدانند که من موارد خاص را مطرح نمی کنم و موضوعاتی نخواهم گفت که مورد سوء استفاده دشمن قرار گیرد.
وی ادامه داد: به همین دلیل می خواهم که جلسه به صورت علنی ادامه یابد زیرا سوال علنی مطرح شده و ما نیز می خواهیم که جواب را علنی پاسخ دهیم.
پس از انجام رای گیری، نمایندگان مجلس مخالفت خود را با برگزاری این جلسه به صورت غیرعلنی اعلام کردند.
خبر در حال تکمیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *