نامش را چه بگذاریم؟ سوالی که هر زوجی یک روز با آن مواجه می‌شود. نام زیبا حق فرزند شماست چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده موفقیت او بستگی به اسمی دارد که برایش انتخاب می‌کنید.

دانشمندان دریافتند والدین با انتخاب نام مناسب برای فرزندشان می‌توانند محبوبیت و موفقیت او را در آینده تحت تاثیر قرار دهند.
استاد روانشناسی دانشگاه “یوسی‌ال‌ای” (دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس) موفقیت ناشی از نام افراد را به چند دسته تقسیم کرده است. این طبقه‌بندی مبتنی بر ذهنیت ناخودآگاه افراد هنگام شنیدن اسامی مختلف است.
شنیدن اسم برخی از افراد باعث می‌شود ذهنمان به سمت هوش و ذکاوت آنان سوق پیدا کند. دانشمندان می‌گویند معلمان هنگام بررسی برگه‌های امتحانی تمایل دارند نمره بیشتری به این افراد دهند!
برخی از اسامی خانم‌ها حس زیبایی و ظرافت را در ذهن تداعی می‌کنند. از طرفی تحقیقات نشان داده است که نام درج شده روی رزومه‌های کاری به طور ناخودآگاه تصمیم مدیر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. برای مثال نام‌هایی که حس مثبتی را در ذهن متبادر کند، از سوی مدیران بخش کارگزینی، بی آنکه خودشان متوجه شوند، مورد توجه خاصی قرار دارند.
تحقیقات دیگری نشان می‌دهد بچه‌های دارای اسامی نامتعارف از یک سو عملکرد ضعیفی به لحاظ درسی از خود نشان داده و از طرف دیگر از سوی هم سن و سال‌هایشان طرد می‌شوند. روزنامه نیویورک تایمز در این خصوص نوشت: احتمال اینکه چنین بچه‌هایی در آینده به مشکلات روحی و روانی دچار شوند در مقایسه با نوجوانان دارای اسامی عادی بالاتر است.
بنابراین انتخاب نام مناسب مهم‌ترین و اولین حق فرزندان بر گردن والدین به شمار می‌آید. جالب است بدانید در آمریکا شرکت‌هایی صرفاً جهت ارائه خدمات مشاوره‌ای به والدین در خصوص انتخاب نام فرزند دایر شده‌اند. یکی از این شرکت‌ها در ازای انتخاب اسم برای هر فرزند 29 هزار دلار دریافت می‌کند!
منبع: Medical Daily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *