ad
ad

دیگر عناوین مهم خبری

2 دیدگاه

 1. 1

  مهدی رهنما

  کاملا درسته هنوزم هستند مردمانی که در مازندران سوادکوه زندگی میکنند ولی به قسمت های شمال مازندران میگویند مازرون.
  وقتی از مردم شهر پرسیدم گفتند از قدیم الایام میگفتند.
  شاهنامه پژوهان در شناختن مازندران شاهنامه نا خواسته بخش مهمی از اطلاعات در دسترس را نادیده گرفته ، فقط به مکتوبات کهن و گاهی نیز به اظهارات نویسندگان و شرق شناسانی که حتی یک بار ، مازندران ِرا از نزدیک ندیده اند اکتفا می کنند . آنها به کوه ها و جنگل ها و دشت ها و رودها و نهر ها و مزرعه ها و راه ها و اماکن , شفاهیات و فرهنگ مردم مازندران توجه نکرده و نمی کنند. آنها اغلب به دلیل آنکه اطلاعاتشان در مورد مازندران بسنده نیست به موهومات متوسل می شوند و با مبهم گویی و ابهام گرایی چهره نادرستی از مازندران و گذشته مردم آن ارائه می دهند.

 2. 2

  رکن سجاسی

  بادرود
  نوشته ی جناب عالی بیشتر از آنکه مبتنی بر شواهد عینی باشد متنی احساسی است. در ایرانی بودن و ایران دوست بودن مردم خطه ی طبرستان کسی شک ندارد. مردم طبرستان بسیار دیرتر از سایر مردم ایران اسلام را قبول کردند و خاندان هایی که نام بردید همگی از تبار اشراف ایران بودند که خواستار اعاده ی حکومت ایرانی و مهار اعراب را داشتند. در این مورد اختلافی وجود ندارد. اما اینکه به زور احساسات بخواهید به خواننده بقبولانید که استان مازندران در نقشه ی کنونی ایران همان شهر مازندران در شاهنامه ی فردوسی است راه به جایی نمی برد و تناقضات بسیاری در این باب قابل عرضه است . هرچقدر هم با مسامحه در باره ی دقیق نبودن نقشه های جغرافیایی و جغرافی دان نبودن حکیم فردوسی هم بگویید نمی توان پذیرفت فرد سخن دانی چون او که اقالیم و شهرهای گفته شده در شاهنامه را به منتها درجه ی دقت آورده است صرفا در باب لفظ مازندران دچار اشکال جفرافی بوده باشد. حقیقت این است که خطه ی شمالی ایران مشتمل بر دو ناحیه ی طبرستان و دیلمان بوده است. طبرستان به مرور زمان به استرآباد و مازندران تغییر نام پیدا کرده است و دیلمان هم به گیلان.
  کاملا متصور است که مازندران شاهنامه اصولا مفهومی انتزاعی و خلاقانه و تخیلی همچون مشابه آن در فرهنگهای دیگر جهان باشد. در حکایت جک و لوبیای سحرآمیز محل زندگی دیو ها بالای ابرها تجسم شده است و در زمان حال کسی دنبال این نیست ثابت کند بالای ابرها جایی در روی زمین مثل ابرکوه است. مازندران شاهنامه در واقع جایی فرضی و تخیلی است که به علت شباهت مؤاصفات آن با جغرافیای طبیعی طبرستان کم کم این تغییر اسمی از طبرستان به مازندران رخ نموده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق این درگاه متعلق به ‍‍‍پایگاه خبری هراز نیوز میباشد ::
websitefooter2