مسلمانان سوئد امسال ماه رمضان با ساعات طولانی روزهای تابستان رو به رو هستند و خود را برای 18 ساعت روزه داری آماده کرده و هنوز هم در انتظار نتیجه جلسه‌های علمای مسلمان برای اعلام تصمیم واحد درباره وضعیت روزه داری در این کشور اروپای شمالی هستند.

به گزارش روزنامه سوئدی لوکال، عمر مصطفی رئیس انجمن اسلامی سوئد اظهار داشت: ائمه جماعات و سازمانهای اسلامی مختلف دیدگاه های متفاوتی داشته اند.

مصطفی اشاره کرده که هنوز هیچ توافق واحدی درباره چگونگی روزه داری مسلمانان در شمال اروپا صورت نگرفته است و تصمیم در این رابطه به عهده افراد مسلمان گذاشته شده است. اما این امر به این معنا نیست که مسلمانان باید تمام ساعات روز را روزه داری کنند. اسلام راهکارهای مختلفی ارائه کرده است.

ماه رمضان امسال در اروپا روز اول آگوست آغاز شده است و روزهای تابستان بلندتری را در سوئد دربرخواهد گرفت. برای مثال در شهر اومی در شمال سوئد طلوع آفتاب روز دوشنبه در ساعت 3:47 دقیقه بوده و غروب آفتاب 9:41 دقیقه که این امر 18 ساعت روزه داری را رقم می زند.

این موضوع درحال حاضر در شورای فتوا و تحقیق اروپا که از ائمه جماعات اروپایی تشکیل شده، درحال بحث و بررسی است.

براساس اظهارات مصطفی این موضوع مدت مدیدی است که مورد بحث و بررسی قرار دارد. وی گفت: امسال تصمیم گرفته ایم با توجه به طلوع و غروب خورشید روزه داری کنیم اما این گفتگوها برای رسیدن به یک وحدت رویه در جریان است.

شورای اروپایی فتوا و تحقیق مستقر در دوبلین ایرلند با هدف ارائه خدمات به مسلمانانی که در غرب زندگی می کنند و تسهیل ادغام مثبت در جامعه با حفظ هویت اسلامی آنها فعالیت می کند. این شورا به ریاست یوسف قرضاوی دوبار در سال در اروپا تشکیل جلسه می دهد که همواره یکی از این جلسات در ایرلند برگزار می شود.

موضوع ساعات طولانی روزه داری نتوانسته بر سنتهای مسلمانان برای برگزاری مراسم ماه رمضان به صورت باشکوه تأثیربگذارد. مسلمانان سوئد به رغم وجود چالشها خود را از مدتها قبل برای جشن مهمانی ماه خود آماده کرده اند.

مسلمانان این کشور 200 هزار نفر از جمعیت 9 میلیونی سوئد را تشکیل داده اند این درحالی است که آمار غیر رسمی تعداد مسلمانان را تا 350 هزار نفر اعلام می کند.

منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *