از روز گذشته بسیاری از شبکه های عربی به ویژه در مصر با بی توجهی به اعتراضات موسسات دینی جهان عرب، پخش سریال توهین آمیز”معاویه، حسن و حسین”را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان،برخی از شبکه های عربی که در میان آنها سهم شبکه های مصری بیشتر بود از روز گذشته(دوشنبه)پخش سریال توهین آمیز”معاویه،حسن و حسین”را آغاز کردند.

بنابراین گزارش،روز گذشته شبکه های مصری”الحیات مسلسلات”،”التحریر”و”النهار”نخستین قسمت این سریال توهین آمیز را پخش کردند اما تلویزیون دولتی مصر از پخش آن خودداری کرد.

همچنین شبکه”السادسه”مغرب،”النسمه”تونس،”ال بی سی”لبنان،تلویزیون دولتی سودان و”روتانا مصریه “و”روتانا خلیجیه”که هر دو زیر نظر سعودیها اداره می شوند این سریال موهن را پخش کردند.

شرکت تولید کننده سریال موهن”معاویه، حسن و حسین” در تیتراژ پایانی اسامی موسسات و شخصیتهای تایید کننده سریال را آورده که در میان آنها نام”شیخ یوسف القرضاوی”رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان،دارالفتوی سوریه و برخی شخصیتهای دینی سعودی و کویتی دیده می شود.

این در حالی است که پیش از این دانشگاه الازهر مصر به شدت علیه این سریال که در آن ائمه به تصویر کشیده اند اعتراض کرد و از مقامات مصری تقاضا کرد موجبات توقف پخش آن را فراهم آورند. در پی این هشدار”اسامه هیکل”وزیر اموراطلاع رسانی مصر با اشاره به حرام دانستن مشاهده این سریال توسط الازهر به طور کلی با پخش آن مخالفت کرد و با صدور پیامی هشدارگونه به تمامی شبکه های مصری خواستار جلوگیری از پخش آن شد.

این درحالی است که برخی از شبکه های مصری بدون توجه به این هشدار روزگذشته قسمت نخست آن را پخش کردند،سریالی که به عقیده برخی کارشناسان ایرانی واکنش برخی جریانهای تندرو عربی به سریال فاخر مختارنامه است.

از سوی دیگر، دادگاه اداری مصر فردا (چهارشنبه) شکوائیه مطرح شده از سوی برخی از اتباع مصری علیه رئیس شرکت شبکه های ماهواره ای مصر، مدیران شبکه های التحریر و الحیات و شیخ الازهر را بررسی کنند.

خاطرنشان می شود این سریال به کارگردانی “عبدالباری ابوالخیر” کارگردان سوری و تهیه کنندگی “محمد السیادی” و “محمد الحسیان” تولید شده که در آن کشورهای کویت، سوریه (دارالفتوی)، مغرب، لبنان، امارات و اردن مشارکت داشته اند.

منبع: جهان نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *