هراز نیوز :حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در بیست و پنجمین نشست خبری خود که امروز (دوشنبه) برگزار شد، در جمع خبرنگاران حضور یافت و به پرسشهای ایشان پاسخ گفت.

دادستان کل کشور ضمن تبریک ایام دهه فجر و همچنین حلول ماه ربیع‌الاول، تصریح کرد: خدا را سپاسگزاریم که در حالی که سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم، بحمدالله بیداری اسلامی از جمهوری اسلامی فراگیر شده و کشورهای مسلمان را فرا گرفته است و آوازه انقلاب اسلامی ایران نه تنها به کشورهای اسلامی، بلکه به همه کسانی که طرفدار حق و عدل و مخالف ظلم و ستم هستند، رسیده و فراگیر و جهان‌شمول شده است.

وی در ادامه گفت: متهمان و افراد دستگیر شده اعتراف کرده‌اند که وجوهی را گرفته‌اند و قاضی پرونده مشغول مطالعه آن است. تمام تلاش‌ها بر این است و امیدواریم که اگر مشکلی پیش نیاید و قاضی پرونده فساد مالی اخیر به یک نقص بزرگی دراین پرونده برخورد نکند، ان‌شاالله اولین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده در اواخر بهمن‌ماه برگزار شود.

وی افزود: حدود ۳۰ متهم با صدور کیفرخواست در دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی اخیر محاکمه می‌شوند.

به گزارش ایسنا، محسنی اژه‌ای اظهار کرد: اگر به این پرونده خوب رسیدگی کنیم خیلی بهتر از این است که سریع رسیدگی شود اما به همه‌ ابعاد پرونده توجه نکنیم. پرونده فساد مالی اخیر از لحاظ حجم و تنوع فسادی که دارد و به لحاظ مسائل مرتبط با پرونده که قضایی هم نیست، اداره برخی کارخانجات و آسیب‌شناسی و رسیدگی به مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی که کم هم نیستند، دقت زیادی را برای رسیدگی می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: از به جریان افتادن این پرونده چندین ماه می‌گذرد و اگر هم کسانی بگویند که به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم، باید گفت که حقیقتا اگر دنبال کنند و مجموعه ساعات کار و نظرات کار و نوع کارهایی که صورت گرفته را ملاحظه کنند، خواهند دید که پنج الی شش ماه زمان زیادی برای رسیدگی به این پرونده نخواهد بود.

سخنگوی دستگاه قضایی با بیان اینکه همه‌ دست‌اندرکاران به طور جد به این پرونده رسیدگی می‌کنند، یادآور شد: بنده به عنوان ناظر پرونده از طرف رییس قوه قضاییه تعیین شده‌ام و از روز اول همه‌ دست‌اندرکاران به طور جد دنبال قضیه بوده‌اند و از تمام توان خود استفاده کرده‌اند.

کیفر خواست 24 نفر صادر شده است

محسنی اژه‌ای گفت: ۲۴ نفر از افراد مرتبط در این پرونده کیفرخواستشان صادر شده است و قاضی پرونده نیز تعیین شده و از هفته‌ گذشته در حال مطالعه‌ این پرونده هستند. علاوه بر این ۲۴ نفر، پنج الی شش نفر دیگر نیز در طول هفته کیفرخواستشان صادر می‌شود و شاید به ۳۰ نفر یا بیشتر هم برسد.

وی افزود: تقریبا از چهار هفته گذشته تا الان، ابعاد جدیدی از این پرونده مشخص شده و اموال بیشتری شناسایی شده است و کار‌شناسی اموال غیر از چند شرکت بزرگ و تقریبا اموال غیرکارخانجات به اتمام رسیده است.

دادستان کل کشور اظهار کرد: در طول یک ماه چندین نفر در مسئولیت‌های مختلف در رابطه با پرونده فساد مالی اخیر دستگیر شده‌اند؛ البته مسئولیت بالایی ندارند ولی در مسئولیت‌های اجرایی بوده‌اند و به دریافت مبالغ قابل توجهی به صورت رشوه‌های میلیاردی اعتراف کرده‌اند.

دادگاه علنی خواهد بود یا …؟

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه به مطالبی که در رسانه‌ها مبنی بر غیرعلنی بودن دادگاه پرونده فساد مالی اخیر آمده است، اشاره و تصریح کرد: طبق ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری، تشخیص علنی یا غیرعلنی بودن جلسه دادگاه به عهده قاضی است. در آنجا اصل بر این گذاشته شده که جلسه دادگاه علنی باشد مگر در سه مورد؛ بنابراین تشخیص اینکه این دادگاه علنی باشد یا خیر، یک گمانه‌زنی است.

خبرنگاری در مورد کیف‌های دلاری که به افرادی در پرونده فساد مالی اخیر به عنوان رشوه داده شده پرسید که محسنی اژه‌ای در پاسخ اظهار کرد: اصل موضوع را قبلا عرض کرده بودم که یکی از شیوه‌های پول دادن این گروه به افراد این بود که کیف‌های مخصوصی را تهیه کرده و در آن‌ها مبلغی را که عمدتا یورو بوده می‌گذاشتند و آن را در اختیار افراد قرار می‌دادند؛ لذا اصل این موضوع جدید نیست ولی با اسناد جدیدی که به دست آمد تعداد کیف‌ها، اسامی بیشتر و مبالغ بیشتری مطرح شد. در همین یک ماه اخیر هم افرادی در این رابطه دستگیر شده‌اند و به این موضوع اذعان داشته‌اند.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در مورد پرونده بیمه ایران نیز گفت: همانطور که قبلا گفته شد پرونده پس از رفع نقص مجددا به دادگاه رفته ولی هنوز تعیین وقت نشده و محاکمه شروع نشده است اما این پرونده در دادگاه در حال مطالعه است.

دست های پشت پرده بازار سکه و ارز چه شد؟

خبرنگاری سوالی در مورد صحبت‌های وزیر اطلاعات مبنی بر وجود دست‌های پشت پرده در التهاب‌آفرینی در بازار سکه و ارز و اقدام دادستانی نسبت به این موضوع سوال پرسید که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: معمولا دست‌های پشت پرده را‌‌ همان سیستم اطلاعاتی می‌داند. هر وقت به دستگاه قضایی ارجاع شد، در این زمینه صحبت می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با شکایت کمیسیون اصل ۹۰ از رییس‌جمهور و برخی اعضای دولت، ‌گفت: همان‌طور که در جلسات قبل گفته شد از ناحیه مجلس پرونده‌هایی به دستگاه قضایی فرستاده شده است که در حال رسیدگی است. بخشی از این پرونده‌ها مربوط به دیوان عدالت اداری و بخش دیگر مربوط به مراجع قضایی دیگر است و در این باره هم همان‌طور که قبلا اشاره کرده‌ام تا نهایی شدن حکم در پرونده‌ها، از بردن اسم افراد معذوریت قانونی داریم.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی درباره بازداشت یکی از معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز خاطرنشان کرد: در قسمت‌های قبلی صحبت‌هایم گفتم چندین نفر که دارای مسئولیت‌هایی بوده و در کارهای اجرایی بوده‌اند، دستگیر شده‌اند و نسبت به اتهامشان که دریافت رشوه است، اذعان کرده‌اند.

خبرنگاری عنوان کرد که کارمندان شرکت‌هایی در ارتباط با پرونده فساد مالی اخیر پنج ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند که سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ گفت: ما چنین چیزی نداریم که پنج ماه باشد کارمندان حقوق دریافت نکرده باشند. اگر چنین چیزی وجود دارد، حتما اطلاع بدهند تا پیگیری شود.

مقام معظم رهبری توصیه کردند حتی‌الامکان افراد به انفرادی نروند

خبرنگاری مطرح کرد که مقام معظم رهبری در نامه‌ای به قوه قضاییه خواستار احتساب یک روز حبس انفرادی به جای ۱۰ روز حبس عادی شده‌اند و به درخواست قضات و رییس قوه قضاییه از مقام معظم رهبری در این باره اشاره کرد که محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال تصریح کرد: چنین چیزی نیست که از طرف قضات یا رییس قوه قضاییه چنین درخواستی شده باشد. در مورد نامه مقام معظم رهبری هم بحث این نیست که ایشان چنین دستوری داده باشند. این بحث مربوط به زمان آیت‌الله شاهرودی است که در آن زمان مقام معظم رهبری توصیه کردند تا آنجا که ممکن است افراد به انفرادی نروند یا اگر می‌روند حبس آن‌ها کمتر باشد زیرا انفرادی سخت است و هر یک روز آن معادل ۱۰ روز است؛ بنابراین دستور نبوده، بلکه یک توصیه است.

خبرنگاری در مورد تشکیل کمیته‌ بررسی جنایات آمریکا سوال پرسید که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: به هر تقدیر طی سالیان گذشته آمریکا جنایاتی علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران داشته و دارد. طبیعی است جریانی که علیه ظلم و ستم‌های آمریکا راه افتاده تقویت شده و ادامه داشته باشد. در این باره مواردی را که در صلاحیت دادگاه‌های ما باشد در همین جا رسیدگی کرده و موارد دیگر را در دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری می‌کنیم.

خبرنگاری به توهین‌های صورت گرفته علیه رییس‌جمهور و صحبت‌های یکی از نمایندگان مجلس که رییس‌جمهور را محارب معرفی و با خوارج مقایسه کرده، اشاره کرد و از برخورد دادستانی با چنین افرادی پرسید که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: من این مطالب یا این تعابیر را نشنیده و ندیده‌ام ولی بار‌ها عرض کرده‌ام توهین، افترا و تخریب از ناحیه هر کسی علیه شخص دیگری صحیح نیست و مدعی العموم هم اگر به چنین مواردی برسد حتما اقدام می‌کند.

تاکنون پرونده تخلف انتخاباتی نداشته‌ایم

سخنگوی قوه قضاییه درباره تشکیل ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی گفت: همان‌طور که در جلسات قبلی گفته‌ام، قوه قضاییه در این زمینه سه وظیفه اصلی دارد که طبق ماده ۴۸ پاسخ به استعلامات را بر عهده دارد که امسال سریع‌تر، صریح‌تر و منظم‌تر جواب داده شده است و از ماه گذشته تمهیدات ستاد را آغاز کرده‌ایم، از دستگاه‌های ذیربط و افراد ثبت‌نام کننده از طریق هیات اجرایی جواب داده شده است.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: وظیفه دیگر قوه قضاییه در این زمینه این است که اگر تخلف انتخاباتی رخ داد، طبق قانون خارج از نوبت به آن رسیدگی کند و در ‌‌نهایت وظیفه دیگری که بر عهده دارد این است که در حوزه انتخاباتی اقدام پیشگیرانه از جرایم انتخاباتی توسط قوه قضاییه با همکاری با شورای نگهبان و وزارت کشور انجام شود که باید گفت امسال پیشگیری قوی‌تر و وسیع‌تر انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: در زمینه پیشگیری طی بخشنامه‌ای به همه دادگستری‌ها اعلام شده است و ستاد استانی و مرکزی در این زمینه تشکیل شده است و به همه ستادهای استانی اعلام شده است که شعب خاصی تشکیل داده‌ایم و در زمینه تخلفات انتخاباتی دادگاهی را مشخص کرده‌ایم.

سخنگوی دستگاه قضایی با بیان اینکه ستاد ویژه انتخاباتی جلساتی را با وزارت کشور و شورای نگهبان تشکیل داده است، اظهار کرد: بحمدالله تا به امروز پرونده‌های بسیار نادری به این ستاد ارجاع شده است و از همهٔ استان‌هایی که نسبت به تخلفات انتخاباتی گزارش گرفته‌ایم، موارد بسیار نادری تاکنون به این مرجع قضایی ارجاع شده است.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی مردم و نامزدهای انتخاباتی بالا رفته و کار خلافی در این زمینه انجام نمی‌دهند، تصریح کرد: یکی از دلایل این امر این است که خود مردم رعایت می‌کنند و دلیل دیگر این است که دستگاه‌های ذیربط و قوه قضاییه با برنامه‌هایی از جمله پیشگیری که دارند به شکل مختلف اطلاع‌رسانی می‌کنند و این باعث می‌شود که پرونده‌های بسیار نادری در این زمینه داشته باشیم و اینجای بسی خوشحالی دارد.

وی ادامه داد: شعبات پیشگیری از تخلفات انتخاباتی هم در دادسرا و هم در دادگاه تشکیل شده ولی تاکنون پرونده‌ای در این زمینه نداشته‌ایم.

از فیلم پخش شده در هواپیما تا برنامه صدا و سیما

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه فیلم غیراخلاقی در پرواز یکی از شرکت‌های هواپیمایی پخش شده و آیا در این زمینه پرونده‌ای تشکیل شده است، اظهار کرد: من در این زمینه اطلاعی ندارم و نشنیده‌ام که شکایتی شده باشد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه طی فیلمی که در روزهای اخیر از تلویزیون پخش شد، نشان داده شد که قوه قضاییه خود یکی از نهادهای مسئول در بروز تخلف فساد مالی اخیر است، تا چه اندازه ضعف دستگاه قضایی را در رابطه با پرونده فساد مالی اخیر وارد می‌دانید، تصریح کرد: در هر دستگاه نظارت داخلی وجود دارد مانند بانک که بازرس دارد و وزارت اقتصاد و دارایی که خود نیز دارای بازرس است؛ بنابراین به طور طبیعی باید گفت که بازرسی کل کشور نظارت لازم را در پرونده فساد مالی اخیر دارد.

وی اظهار کرد: در این موضوع آنچه را که باید گفت این است که کدام دستگاه زود‌تر و با احساس مسئولیت بیشتر وارد شده است که در فساد مالی اخیر دو دستگاه به صورت قوی وارد شده‌اند؛ یکی کمیسیون اصل ۹۰ است که در سال ۸۹ زمانی که زمینه فساد را دید اخطار و هشدار لازم را داد و به بانک مرکزی نامه نوشت و دستگاه دیگر که به صورت قوی وارد شد قبل از مکشوف شدن و بعد از آن، بازرسی کل کشور بود که نسبت به این موضوعات اخطار لازم را داد.

“اعدام” در رسانه های خارجی سیاسی می شود

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سایت‌های بیگانه درخصوص فردی که اتهامش دایر کردن سایت‌های مستهجن بوده و حکم اعدام او از سوی دیوان عالی تایید شده است مطرح می‌کنند که این فرد دارای جرم سیاسی است، تصریح کرد: بار‌ها گفته‌ام؛ از دشمن چه انتظاری دارید؟ آن‌ها در مورد فردی جانی و قاتل که حداقل سه قتل مرتکب شده و چند کودک حدود ۷-۸ ساله را ربوده و مورد آزار و اذیت قرار داده است، وقتی مجازات می‌شود مطالب کذبی مطرح می‌کنند و اکنون با تعابیر خاص از وی به عنوان فردی مذهبی و دارای جایگاه یاد می‌کنند.

وی ادامه داد: حکم این فرد که رحمت‌الله حیدری نام داشت در شیراز اجرا شد و هنگامی که مادر یکی از مقتولان برای اجرای حکم اقدام کرد، آن رسانه‌ها وی را فردی سیاسی و طرفدار فتنه سال ۸۸ مطرح می‌کنند. باید توجه داشت که فردی که در حد فساد فی‌الارض اقدام کرده باید مجازات متناسبی شود. این موردی که شما مطرح کردید نیز از همین موارد است.

خبرنگار دیگری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که پس از تایید حکم ملک‌پور از سوی دستگاه‌های امنیتی اعلام شد که افراد دیگری در همین رابطه شناسایی شده‌اند که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: معمولا افرادی که سیستم‌های اطلاعاتی و انتظامی آنان را دستگیر می‌کنند کسانی هستند که ایجاد فساد کرده و آن را در جامعه ترویج کرده‌اند. تعداد آنان را نمی‌دانم ولی می‌دانم که چند نفری در این رابطه دستگیر شده‌اند؛ البته باید توجه داشت که این‌گونه اقدامات یک فساد یا فحشای فردی نیست و میان فاسد و مفسد تفاوت وجود دارد که حکم آنان نیز متفاوت است.

ماجرای سایت هاشمی چه بود؟

خبرنگاری درخصوص از دسترس خارج شدن سایت هاشمی رفسنجانی سوال کرد که محسنی اژه‌ای اظهار کرد: سایت‌هایی که به آن‌ها تذکر داده می‌شود اگر مطالبشان را از روی خروجی سایت برداشتند که هیچ؛ البته نوع تخلف متفاوت است. به این سایت یک بار تذکر داده شده بود، توجه کرده بودند، بار دیگر این اقدام صورت گرفت که تذکر داده شد و بعد از آن اقدام قانونی از طریق کارگروه جرایم رایانه‌ای صورت گرفت. این سایت به نام آقای هاشمی نبوده بلکه به نام یکی از فرزندان ایشان ثبت شده بود و به آن‌ها گفته شد که اگر این سایت را ثبت کنند و آن موارد را بردارند، سایت باز می‌شود.

خبرنگار دیگری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که روز گذشته پس از جلسه‌ غیرعلنی مجلس، یکی از نمایندگان یادآور شد که در این جلسه ادعایی در مورد بدنه‌ بانک مرکزی مطرح شده که اگر در این راستا اقدام نشود دچار مشکل می‌شویم که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: اگر سازمان‌های نظارتی گزارشی ارائه دهند رسیدگی می‌شود. در مورد این موضوعی که شما اشاره کردید گزارشی از مرجعی برای ما ارسال نشده است.

شکایت جوانفکر از قاضی صلواتی

خبرنگاری در مورد شکایت جوانفکر از قاضی صلواتی و همچنین تعداد دستگیرشدگان در پرونده‌ فساد مالی اخیر سوال کرد که سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ گفت: در مورد اول اطلاعی ندارم که شکایت شده یا اگر شکایتی شده است در رابطه با چه چیزی بوده است. در مورد دوم هم من تعداد نفرات را نمی‌دانم چون معمولا مواردی که به صورت باندی و گروهی است خیلی وقت‌ها تعداد کم و زیاد می‌شود؛ برخی ممکن است امروز دستگیر شوند و فردا از آنان رفع اتهام شود و آزاد شوند. بنابراین از جزئیات تعداد بازداشت‌شدگان خبر ندارم.

آخرین وضعیت بازگردان خاوری به کشور

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت پیگیری برای بازگرداندن خاوری به ایران نیز تصریح کرد: در این مورد از طریق اینترپل اقدام شده است. اخیرا از طریق غیررسمی هم مجددا پیغامی به او داده شده است اما ما منتظر اقدامات اینترپل هستیم و امیدواریم به وظیفه‌ قانونیشان عمل کنند.

محسنی اژه‌ای افزود: این محک خیلی خوبی است برای مدعیان مبارزه با فساد یعنی سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای غربی و خود پلیس بین‌الملل. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید این یک موضوع سیاسی است و همه می‌دانند که این فرد به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قرار گرفته است. من روز اول گفتم که اگر این فرد نیاید به ضرر خود اوست. الان هم بعضی افراد علیه او دارند اعترافاتی می‌کنند که تا خود او نیاید ما نمی‌دانیم چند درصد این‌ها درست و چند درصد غلط است. خود این فرد هم تا حالا منکر چیزی نشده است که بگوید هیچ‌گونه خلافی نکرده است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: امیدواریم سازمان‌های بین‌المللی حداقل در این یک مورد روسفید بیرون بیایند و این فرد را به ایران بازگردانند.

خبرنگاری در مورد برخورد دادستانی با افرادی که در جریان انتخابات به نامزد‌ها توهین کرده یا تهمت می‌زنند پرسید که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: اگر فردی نسبت به نامزد انتخابات توهین کند و او شکایت کند، حتما دستگاه قضایی اقدام می‌کند. اگر فرد حقیقی باشد مدعی‌العموم نمی‌تواند وارد شود مگر اینکه در‌‌ همان حال دارای مسئولیتی باشد و از حیث وظیفه‌اش به او توهین شده باشد.

تاثیر منفی در روند انتخابات، موجب ورود خواهد شد

وی تاکید کرد: اگر کسی بخواهد از این طریق فضای جامعه را تخریب کند یا تاثیر منفی در روند انتخابات بگذارد وظیفه‌ مدعی‌العموم است که در این زمینه ورود کند اما اگر به فضای عمومی کاری نداشته باشد و تنها نسبت به یک فرد توهین شده باشد با شکایت خصوصی پیگیری می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت واگذاری کارخانه فولاد ملی نیز توضیح داد: این قضیه هنوز از دو جهت در حال بررسی است و کار‌شناسان در حال بررسی زمان واگذاری، چگونگی واگذاری و تولید و فروشی هستند که کارخانه داشته است.

خبرنگاری در مورد اقدام دادستانی در زمینه‌ برخورد با کسانی که اجناس مورد نیاز مردم را احتکار می‌کنند، پرسید که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: یکی از وظایف مهم در این موضوع به عهده‌ تعزیرات است که در اینجا وارد شده است. تعزیرات زیر نظر دولت و وزارت دادگستری است که در حال حاضر کار خود را انجام می‌دهند و تا کنون در این زمینه از دستگاه قضایی کمکی نخواسته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.