نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از نامه اخیر “جان کری” به “محمد جواد ظریف” به شدت انتقاد کردند.

 فاکس نیوز؛ نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا به نامه اخیر “جان کری،” وزیر خارجه این کشور، به “محمد جواد ظریف،” وزیر خارجه ایران، درباره طرح جنجالی روادید اتباع ایرانی اعتراض کردند. جان کری در این نامه به ظریف اطمینان داد که با اقدامات و روش‌هایی که وزارت خارجه در صدور روادید اتخاذ می‌کند، مانع از اجرای آن علیه منافع اقتصادی و تجاری ایران خواهد شد.
“اد رویس،” رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با اعتراض به سخنان کری مدعی شد: به جای خم شدن و تلاش برای راضی کردن دولت ایران، کاخ سفید باید در قبال آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور، حمایتش از تروریسم و زندانی کردن شهروندان آمریکایی پاسخگو باشد.
بر اساس قانون جدیدی که در آمریکا تصویب شده، شهروندان 38 کشور “دوست آمریکا” که مطابق قوانین این کشور در حال حاضر بدون اخذ روادید تا سقف 90 روز می‌توانند وارد خاک این کشور شوند ، در صورتی که پس از مارس 2011 (فروردین 90) به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر کرده باشند، باید روادید اخذ کنند و مورد بررسی‌ قرار گیرند. برخی کارشناسان ایرانی، این قانون را به منزله ایجاد محدودیت برای گردشگران و سرمایه‌گذارانی می‌دانند که قصد عزیمت به ایران را دارند. سفرای اتحادیه اروپا، به این قانون اعتراض کرده‌اند.
“کوین مک کارتی،” رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با ابراز نگرانی نسبت به سخنان کری مدعی شد: جان کری در حال سرپوش گذاشتن بر روی اقدامات غیرقانونی ایران است و سخنان وی مورد قبول و رضایت نمایندگان کنگره نیست.
جان کری در نامه‌ای که 19 دسامبر (28 آذر) برای همتای ایرانی خود نوشت، اظهار داشت: اطمینان می‌دهم قانون جدیدی که در رابطه با روادید تصویب شده است، هیچ لطمه‌ای به اجرای توافق هسته‌ای وارد نخواهد کرد. همکاری‌های ما برای تکمیل توافق هسته‌ای به قوت خود پابرجاست. قانون جدید لطمه‌ای به منافع اقتصادی ایران وارد نمی‌کند.
“جان کربی،” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این باره گفت: تصویب قانون محدودسازی روادید، ناقض طرح جامع اقدام مشترک یا تعهدات آمریکا در قبال ایران نیست. وزیر خارجه این موضوع را بیشتر شفاف سازی کرده است که ما این قانون جدید را اجرایی می کنیم و این موضوع در تجارت مشروع با ایران و در حیطه هایی که تحریم ها رفع می شوند دخالتی ایجاد نمی‌کند. تحریم‌ها زمانی رفع می‌شوند که ایران گام هایی کلیدی برای عمل به تعهداتش بر اساس طرح جامع اقدام مشترک بردارد. من لازم می‌دانم که در اینجا موضوعی را درباره برنامه صدور ویزا که پیشتر گفته‌ام بار دیگر تکرار کنم. ما خواهان تعامل با کنگره در این رابطه بوده‌ایم و این کار را در رابطه با ایجاد این قانون جدید انجام دادیم. این موضوع مهمی است که افرادی که به آمریکا می‌آیند بررسی شوند تا ما از هر لحاظ امنیت و ایمنی مردم آمریکا را تضمین کنیم. هیچ دلیلی وجود ندارد که این قانون جدید تداخلی با منافع مشروع تجاری ایران داشته باشد.
وی در پایان گفت: بر این اساس برنامه صدور ویزا به منظور متوقف کردن منافع مشروع تجاری با ایران و پس از اجرایی سازی توافق نیست. این به منظور تضمین نخستین تعهد ما به کشورمان و تامین امنیت و ایمنی مردم آمریکا است. این موضوع نمی‌تواند طرح جامع اقدام مشترک را تضعیف کند. ما صد در صد به این طرح متعهدیم و انتظار داریم که ایران هم به جلو حرکت کند. این هدف نامه نگاری اخیر وزیر خارجه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *