مركز آمار ايران براي اولين بار گزارش‌هاي اعلام نشده‌اش درباره نرخ تورم را منتشر كرد.

به گزارش ايسنا، در حالي كه تاكنون تنها بانك مركزي به عنوان متولي اصلي نرخ تورم اين عدد را به صورت ماهانه اعلام مي‌كرد، مركز آمار ايران نيز به گفته‌ رييس آن نرخ تورم را ماهانه محاسبه مي‌كرد اما آن را فقط به نهادهاي مسوول ارائه مي‌داد با اين وجود براي نخستين بار مستندات مربوط به نرم تورم 12 ماهه سال گذشته و دو ماه ابتدايي سال جاري را منتشر كرده است.

بر اين اساس از فروردين سال گذشته تا آبان ماه همان سال نرخ تورم محاسبه شده توسط مركز آمار ايران نسبت به عدد اعلامي از سوي بانك مركزي كمتر است.

از آذر 89 نرخ تورم محاسبه شده توسط مركز آمار ايران بيش از عدد اعلامي توسط بانك مركزي بوده است و براساس آخرين برآورد اگرچه نرخ تورم اعلام شده توسط بانك مركزي براي فروردين ماه سال جاري 13.2 درصد برآورد شده اما عدد اعلام شده از سوي مركز‌ آمار 15.3 درصد است.

همچنين نرخ تورم اعلام شده براي ارديبهشت ماه توسط مركز آمار ايران 16.7 درصد است در حالي كه بانك مركزي رقم متناظر آن را 14.2 درصد اعلام كرده است. تورم نقطه به نقطه ارديبشهت ماه سال جاري نيز از سوي بانك مركزي 21.2 درصد و از سوي مركز آمار 26 درصد اعلام شده است.

شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران را بانك مركزي بر اساس سال پايه 100=1383 (359 قلم کالا و خدمت) اعلام مي‌كند در حالي كه در گزارش مركز آمار شاخص كل بر مبناي 100=1381 محاسبه شده است.

جزييات بيشتري از گزارش شاخص قيمت‌ كالاها و خدمات مصرفي خانوارهاي شهري كشور كه مركز آمار ايران از سال 1386 تا دو ماهه 1390 اعلام كرده به زودي منتشر مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *