«لپ‌تاپ مرگ» داعشی‌ها حاوی چه اطلاعاتی بود؟گروه‌های تروریستی و تکفیری مجال پیدا کنند، از هر فن‌آوری برای ‌ترور مردم و مخالفانشان بهره می‌گیرند و جالب اینکه استفاده از این فن‌آوری‌های مرگبار و کشتار جمعی را مستند به فتاوای علمای مذهبی خود می‌کنند. در این میان، فتاوای استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، سلاح‌های غیر‌متعارف و… این افراد را تشجیع به توسعه چنین سلاح‌هایی کرده است.

نشریه آمریکایی فارین پالسی، به تازگی گزارشی ‌منتشر کرده بود که در آن، مشاهدات خبرنگار از محتوای لپ‌تاپ یکی از گروه‌های عضو داعش، منعکس شده است. روزنامه شرق‌، این گزارش را ترجمه و منتشر کرده که متن کامل آن به شرح زیر است؛

ابوعلی، فرمانده یکی از گروه‌های شورشی میانه‌رو سوریه در شمال این کشور با افتخار، لپ‌تاپ سیاه‌وسفیدی را که تا حدودی با گردوغبار پوشیده شده، نشان می‌دهد و می‌گوید: «ما امسال این لپ‌تاپ را از مخفیگاه گروه دولت اسلامی شام و عراق به دست آوردیم‌». به گفته ابوعلی، نیروهای داعش که خود را دولت اسلامی می‌نامند، قبل از حمله او و نیرو‌هایش از ساختمان فرار کرده بودند. این حمله که در ماه ژانویه در استان «ادلب» نزدیک مرز ترکیه صورت گرفته، بخشی از حمله بزرگتر‌ ضد داعش بوده است.«لپ‌تاپ مرگ» داعشی‌ها حاوی چه اطلاعاتی بود؟

او ادامه می‌دهد: «ما لپ‌تاپ و کابل برق را در یک اتاق پیدا کردیم و من آن را برداشتم، ولی‌ مشخص نبود ‌این لپ‌تاپ هنوز کار می‌کند که حاوی اطلاعات جالبی باشد‌». لپ‌تاپ را که روشن کردیم، مشخص شد، هنوز کار می‌کند و هیچ رمز عبوری هم نداشت. اما ناگهان ناامید شدیم؛ پس از آنکه بر روی فایل «مای کامیپو‌تر» کلیک کردیم و دیدم همه درایو‌ها خالی هستند. با این حال، ظاهر می‌تواند گول زننده باشد.

پس از بررسی دقیق‌تر متوجه شدیم، لپ‌تاپ داعشی‌ها اصلا خالی نیست؛ در بخش «فایل‌های مخفی» رایانه، ۱۴۶ گیگابایت اطلاعات بود که شامل ۳۵‌هزارو ۳۴۶ فایل در دو‌هزارو ۳۶۷ فولدر می‌شد. ابوعلی به ما اجازه داد ‌همه فایل‌ها را ‌روی هارد «اکسترنال» کپی کنیم؛ فایل‌هایی که حاوی مدارکی به زبان فرانسه، انگلیسی و عربی بود.

محتوای این لپ‌تاپ، گنجینه‌ای از اسنادی است که توجیهات ایدئولوژیک را برای سازمان‌های تروریستی فراهم می‌کند و شامل آموزش عملی چگونگی مبارزات مرگبار داعش است. این اسناد شامل ویدئوهایی از «اسامه بن‌لادن»، رهبر سابق سازمان تروریستی القاعده، راهنمای ساخت بمب، دستورالعمل سرقت اتومبیل و درس‌هایی درباره تغییر چهره در هنگام سفر از یک منطقه تروریستی به ‌منظور جلوگیری از دستگیری است.

اما پس از ساعت‌ها جست‌وجو در میان اسناد، مشخص شد که اطلاعات لپ‌تاپ داعش، فرای تبلیغات و آموزش‌های معمولی برای جهادی‌های تروریست است. اسناد همچنین نشان می‌دهد که صاحب لپ‌تاپ در حال آموزش استفاده از سلاح‌های بیولوژیک برای حمله احتمالی‌ که جهان را شوکه می‌کرده، بوده است.

بنا بر این اطلاعات، صاحب این لپ‌تاپ فردی تونسی‌تباری‌ به نام «محمد»، ‌فارغ‌التحصیل رشته شیمی و فیزیک از دو دانشگاه در شمال‌شرق تونس است و در سوریه به داعش پیوسته است.

بخش نگران‌کننده‌تر ماجرا، چگونگی برنامه‌ریزی او برای استفاده از تحصیلاتش است؛ لپ‌تاپ داعش شامل سندی نوزده صفحه‌ای به‌ زبان عربی درباره نحوه پیشرفت سلاح‌های بیولوژیک و چگونگی ساخت سلاح حاوی ویروس «طاعون» از حیوانات آلوده است. این سند شرح می‌دهد: «مزایای سلاح‌های بیولوژیک هزینه کم و تلفات انسانی گسترده آن است‌».

این لپ‌تاپ همچنین شامل یک فتوا یا حکم اسلامی ۲۶صفحه‌ای درباره استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی است. بر پایه فتوای نصیرالدین فهد، روحانی تندرو عربستان ـ که اکنون در عربستان‌سعودی زندانی است ـ ‌ «اگر مسلمانان به هر روشی نتوانند کافران را شکست دهند، مجاز به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی هستند؛ حتی اگر همه آن‌ها کشته شوند و نسل آن‌ها و فرزندانشان از روی زمین برداشته شود‌».

در تماسی تلفنی با دانشگاه تونس، یکی از کارکنان این دانشگاه از روی برگه امتحانی محمد تأیید کرد، ‌او در رشته فیزیک و شیمی تحصیل می‌کرده است. با این حال، به گفته این کارمند دانشگاه، از سال ۲۰۱۱ به بعد، این دانشگاه دیگر خبری از او نداشته است.

او سپس ‌غیرمنتظره‌ پرسید: «آیا مقالات او را در سوریه پیدا کرده‌اید؟» وقتی از او پرسیدیم چرا فکر می‌کند که وسایل محمد در سوریه است، پاسخ داد: «بهتر است برای پرسش‌های بیشتر در مورد او با بخش امنیت ملی تماس بگیرید‌».

از زمان آغاز بحران، شمار بسیاری از تونسی‌ها به جنگ سوریه رفته‌اند. وزیر کشور تونس در ماه ژوئن برآورد کرد‌، دست‌کم دوهزارو۴۰۰ تونسی که بیشترشان از اعضای داعش هستند در سوریه می‌جنگند. این نخستین‌ باری نیست که گروه‌های تروریستی برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی تلاش می‌کنند. حتی پیش از ۱۱سپتامبر هم القاعده برنامه سلاح شیمیایی را در افغانستان تجربه کرده بود. در سال ۲۰۰۲، پایگاه خبری «سی‌ان‌ان»، نواری به ‌دست آورد که نشان می‌داد، القاعده گازی سمی را روی سه‌ سگ امتحان کرده که همه آن‌ها کشته شده بودند.

با این حال، هیچ اطلاعاتی روی لپ‌تاپ داعش پیدا نشد که نشان‌دهنده دسترسی این گروه به این سلاح‌های خطرناک باشد؛ هرچند اطلاعات این لپ‌تاپ یادآور این است که تروریست‌ها به ‌سختی در ‌حال تلاش برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی‌ هستند که بتواند با یک ضربه، ‌هزاران‌ تن را بکشد. این در حالی است که دستاوردهای گسترده داعش در ماه‌های اخیر، ممکن است ظرفیت گسترش این سلاح‌های جدید و خطرناک را فراهم کند.

گفتنی است، این روز‌ها اعضای داعش نه ‌تنها در خط‌مقدم می‌جنگند، بلکه بخش چشمگیری از سوریه و عراق را در کنترل خود ‌آورده‌اند. اکنون نگرانی از این است که افرادی مانند محمد، بی‌سروصدا در پشت خط‌مقدم، در حال کار روی توسعه مواد شیمیایی و بیولوژیکی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *